کدخبر : 2550
پنج شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۱
فاقددیدگاه

آیا مومیوند مرهمی بر زخم‌های کهنه تویسرکان می‌شود؟

Default Icon

پیش از آن را نمی دانیم، اما از ابتدای فعالیت ندای توی، پس از تعویض هر فرماندار، چرخه ای تکراری در فرمانداری شهرستان تویسرکان مدام در حال تکرار است؛ فرماندار جدید، که اغلب نیز غیر بومی بوده اند، دلایل عقب ماندگی شهرستان را برشمرده و برنامه های خود را در جلسات بیان می کند. از مرؤوسین خود می خواهد تا با رعایت نظم بیشتر در انجام کارها، برنامه های خود را ارائه نمایند و در نهایت پس از مدتی نشست ها به همان عارضه معروف «پیگیری مصوبات جلسه قبل» دچار می شود و اغلب، این عارضه تا پایان دوره مسؤولیت فرماندار ادامه می یابد.
ناگفته پیداست که نگارنده قصد نادیده گرفتن پیشرفت های بطئی صورت گرفته در سطح شهرستان را ندارد. برای مثال جا دارد از تمامی کسانی که از زمانهای خیلی دور بحث راه و مشکلات عدیده آن را مطرح نموده اند و کسانی که پیگیری کرده اند و کسانی که دارند به نتیجه رسیدن آن را جشن می گیرند، تشکر کرد. اما با انداختن نیم نگاهی به اخبار دهه گذشته به وضوح می توان دریافت که اغلب مشکلات عمده شهرستان همان هایی هستند، که بوده اند. برای مثال از همان سال ها تویسرکان کمربندی و کنارگذر نداشته است و هنوز هم ندارد در حالی که اغلب شهرهای همسایه تویسرکان که با این مشکل مواجه بوده اند آن را رفع نموده اند. و یا ساماندهی دستفروشان سطح شهر همچنان ادامه دارد البته با همان «عارضه» پیگیری مصوبات نشست های قبلی. پروژه های نیمه کاره هنوز همچون وصله ای ناهمگون بر سطح پیکره شهر خودنمایی می کنند و تکمیل آنان هنوز بک وعده است. کشتارگاه، که خوش نشینان شورای چهارم از ابتدای ورود به این مجمع وعده جابجایی آن را دادند، هنوز سفت و محکم به جای خود چسبیده و گویا هل من مبارز می خواند! پس از بیان چنین مشکلاتی دیگر جا ندارد انتظار داشته باشیم که کسی یادش باشد که روزگاری قرار بود زندان تویسرکان به خارج از شهر جابجا شود و حتی تابلویی برای مکان جدید احداث آن نصب شد و یا کسی به یاد بیاورد که یک زمانی ایستگاه هایی برای مینی بوس رانی در تویسرکان ساخته شده و در کنار خیابان ها نصب شد و چند دستگاه مینی بوس به همین بهانه وارد شهر شد و اکنون این ایستگاه ها به چه کاری می آیند؟ پرسشی است غیر ضرور. البته در یکی از این ایستگاه ها نوشته ای وجود داشت که به یادمان می آورد سطح انتظارمان از برخی مسؤولین تا چه حد باشد: «اگر کسی انتقادی می کند راه حل آن را هم بگوید، من هم مثل شما یک شهروند هستم.» نوشته ای به این مضمون بود که شهردار وقت گفته بود و گویا به خاطر نداشت که شهردار باید راهی برای حل معضلات داشته باشد وگرنه چه دلیل دارد یک شهروند عادی پشت میز شهردار بنشیند؟
حل معضل ترافیک در خیابان های این شهر منحصر شده به یکطرفه و دو طرفه کردن یکی دو تا خیابانی که هنوز پس از سالها همزادی ندارند. البته در این بین هر از گاهی زحماتی کشیده می شود که نباید نادیده گرفت؛ یا نرده هایی در وسط یکی از خیابانها می کشند که پس از مدتی یکی یکی نرده ها شکسته و برداشته می شوند و یا پس از آن با کوبیدن گل میخ هایی آهنی، برای جلوبندی ساز های عزیز ایجاد اشتغال می کنند که خدایی نکرده بیکار نباشند. البته فراموش نکرده ایم زحماتی را که برای باز گشایی معابری همچون کوچه باغ ولایت کشیده شده که همانطور که مشهود است تاثیری بر روانسازی ترافیک نگذاشته است.
گردوی شهرستان، این یگانه کهنه نمادی که نه به همت شخص یا اشخاص، بلکه به مرحمت بیکران الهی در تویسرکان ماوی گزیده، هنوز بلاتکلیف و خانه بدوش است و علی رقم داشتن مرکز تحقیقات و اتحادیه و شرکت و هزار دنگ و فنگ دیگر هنوز محل مشخص متشخصی برای عرضه و تقاضای آن وجود ندارد و همچون طفلی سر راهی، از میدان یک سر شهر تا میدان سر دیگر شهر در کنار خیابان سرگردان است.
و این اواخر نیز که نبود بازار فروش برای مشاغل خانگی، که گویا آخرین حلقه از حلقه های زنجیره رفع معضل بیکاری است نیز به مشکلات شهرستان اضافه شده است و کار را برای فرماندار جدید که این بار بومی هم هست، مشکل تر نموده است.
هر چند حبیب مومیوند در زمانی زمامدار فرمانداری تویسرکان گردید که برنامه های فشرده زیادی برای سال جاری ریخته شده بود، اما با توجه به بومی بودن وی و مهمتر از آن با عنایت به این که با فرمانداری تویسرکان و شرایط این شهرستان به علت داشتن سابقه ریاست در این شهرستان نا آشنا نیست، انتظار می رود در چرخه معیوب ارائه شده از جانب فرمانداران قبلی خللی ایجاد نماید و با بهره گیری از خرد جمعی، البته با گستره ای فراتر از آنچه که در ساختمان فرمانداری تویسرکان گرد آمده که نتیجه فعالیت آنها را سال هاست مشاهده می نماییم، عملکردی فراخور از خود به یادگار بگذارد.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*