کدخبر : 2866
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۸
فاقددیدگاه

اجرای طرحهای آبخیزداری سالانه از هد رفت ۷۵ میلیون مترمکعب آب دراستان همدان جلوگیری می کند

Ab

رئیس اداره مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار کرد: اجرای عملیات آبخیزداری کاهش هرز روی منابع آبی در این استان را به دنبال داشته به گونه ای که از هدر رفت سالانه ۷۵ میلیون متر مکعب آب در این استان جلوگیری شده است.
محمدمهدی آرتیمانی افزود: کار اجرایی عملیات آبخیزداری در ۲۷۵ هزارهکتار ازعرصه های منابع طبیعی در حال انجام است که این فرایند موجب استحصال ۲۷۰ مترمکعب آب های روان در هر هکتار شده است.
وی اضافه کرد: ۷۰ درصد از آب استحصال شده به علت تبخیر و تعرق مراتع و مزارع دیم از دسترس خارج شده ولی ۳۰ درصد مابقی معادل ۷۵ میلیون مترمکعب درسفره های زیرزمینی نفوذ کرده یا توسط کشاورزان بهره برداری می شود.
رئیس اداره مهندسی و مطالعات منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان افزود: میزان بارش باران در ۱۹ هزار و ۴۹۴ کیلومتر مربع از محدوده جغرافیایی این استان ۶٫۸ میلیارد مترمکعب در سال است.
آرتیمانی اضافه کرد: بخشی ازاین منبع ارزشمند به میزان ۶۸۰ میلیون مترمکعب که معادل ۱۰ درصد نزولات دریافتی است هر ساله به صورت جریان سطحی از استان خارج و در نهایت در چهار حوزه آبریز مرکزی، خزر، خلیج فارس و سیروان تخلیه می شود.
وی بیان کرد: این بخش از جریان رواناب در استانهای مجاور سبب تولید سیلاب و گاهی مواقع بروز خسارت شده و از دسترس خارج می شود.
رئیس اداره مهندسی و مطالعات منابع طبیعی وآبخیزداری استان گفت: بر پایه برآوردهای رسمی، حدود ۲۵ درصد نزولات سالانه کشور که حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب است با شیوه یاد شده تلف می شود.
آرتیمانی ادامه داد: استان همدان با وجود موقعیت کوهستانی و پرشیب با همت کشاورزان سخت کوش سهم نازلی از این اتلاف (کمتر از یک درصد کل هرز روی آب از سطح کشور) را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه با مطالعات دقیقتر می توان پتانسیل های بالفعل را در راستای بهره برداری بهتر به خصوص با عملیات آبخیزداری هدایت کرد ادامه داد: مابقی ریزش های جوی به صورت استفاده مستقیم از روان آب ، برداشت از چاهها ، چشمه و قنات ها و ذخیره توسط سد و بندها مورد بهره برداری قرار می گیرد.
آرتیمانی تصریح کرد: معاونت آبخیزداری استان همدان با مطالعه تفضیلی ۶۴۵ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی را زیر پوشش عملیات اجرایی آبخیزداری قرار داده است وی هدف اساسی اجرای طرحهای ابخیزداری را تثبیت خاک، کنترل و نفوذ روان آبها وجلوگیری از سیل وفرسایش عنوان کرد.
رئیس اداره مهندسی و مطالعات منابع طبیعی استان درباره وضعیت حوزه های آبخیز توضیح داد: حوزه های آبخیز استان همدان در چهار زیر حوزه بزرگ سد کشور شامل سدهای وفرقان ( ساوه ) ، سد سفیدرود ، سد کرخه و سد گاوشان جای گرفته است.
وی افزود:این محدوده حدود ۱٫۵درصد ازمساحت کشور و۲٫۵ درصد کل نزولات رابه خوداختصاص می دهد.
استان همدان دارای ۹۰۵ هزار هکتار اراضی ملی است که بیش از ۴۲ هزار هکتار از آن جنگل های طبیعی، دست کاشت و اراضی جنگلی و ۸۲۲ هزار هکتار اراضی ملی به صورت مرتع است که از نظر پوشش گیاهی به سه درجه مرتع خوب، متوسط و فقیر دسته بندی می شوند

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*