کدخبر : 1086
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۱
۲ دیدگاه

از بازار مسکن تویسرکان چه خبر؟

maskan

طلا و سکه، دلار، مسکن، خودرو و بورس شاید شایع ترین و پرطرفدارترین بازارهای سرمایه ای در کشور باشند که علاقمندان فراوانی دارند و خیلی ها با رصد لحظه ای در این بازارها به دنبال تحلیلی برای هدایت سرمایه خود می گردند .فضای رقابت میان این بازارها به خصوص در دو سال سرعت جابجایی سرمایه ها هم بسیار سریعتر از گذشته شده است.
البته از موارد یاد شده، طلا و سکه، مسکن و خودرو، از مشترکات کلاهای سرمایه گذاری در شهرستان ما با کلانشهرهای کشور است که می توان گردو، حبوبات و آلو را هم به آنها اضافه کرد. چرا که این محصولات در فصل برداشت خود بسیار بر موارد دیگر اثرگذار می شوند؛ بخصوص گردو.
از این میان هرچند مسکن در اقتصادهای توسعه یافته به عنوان کالای سرمایه گذاری شناخته نمی شود اما در ایران همچنان خرید ملک و معاملات آن برای سرمایه گذاران جذاب است چراکه روند صعودی قیمت ها در این بازار در مقاطع مختلف، از نرخ تورم عادی فراتر رفته و این خصوصیت موجب جذب سرمایه در این بازار شده است.
طی دو سال اخیر التهابات ارزی، انگیزه سرمایه گذاران را برای ورود به بازار ارز و طلا افزایش داده و سرمایه های سرگردان راهی این بازارها شده است اما خیلی ها معتقدند که کاهش جذابیت در بازار طلا و ارز موجب می شود تا سرمایه های سرگردان به سمت بازار مسکن هدایت گردد.
بازار مسکن که سال 85 و 86 افزایش قیمت قابل توجهی را از سر گذراند و تا 300 درصد رشد کرد، پس از آن به رکودی دو، سه ساله فرورفت و با اعمال سیاست های انقباضی دولت حتی با کاهش قیمت هم مواجه شد اما از سال 90 بار دیگر رونقی نسبی به این بازار بازگشت و افزایش قیمتی ملایم در آن حادث شد. از نیمه دوم سال 91 اما شرایط کمی متفاوت شده است. می توان گفت بهای دلار و افزایش سطح عمومی قیمت ها همراه با رشد قابل توجه نرخ مصالح ساختمانی بر قیمت های آپارتمان و املاک مسکونی اثر مهمی گذاشت و سطح قیمت ها را با سرعت بیشتری افزایش داد. حتی دولت هم برای پروژه های دولتی مسکن مهر به دلیل رشد هزینه های ساخت، مجبور شد قیمت واحدهای مسکن مهر را تا 30 درصد افزایش دهد. در این شرایط بود
که برخی کارشناسان مسکن، افزایش قابل توجه قیمت مسکن را برای چندماه پایانی سال 91 و اوایل سال 92 پیش بینی کردند. با تمام این تفاسیر در حال حاضر بازار خرید و فروش مسکن، برعکس بازار رهن و اجاره آن، دارای رونق نیست و همین امر دستاویزی شد تا گفت و گویی با رئیس صنف مشاوران املاک شهرستان تویسرکان داشته باشیم.
جواد گودرزی که مسئوليت دو صنف همگن نمايشگاه خودرو و مؤسسه آژانس کرايه را نيز برعهده دارد در گفت و گو با خبر نگار ما ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان بحضر امام عصر(عج) و رهبر معظم انقلاب و تمامی همشهریان گرامی، گفت: بازار، بازار عرضه و تقاضاست و بازار رقابت. اما نسبت به سال گذشته با رکود مواجه شده است و به نظر من اين فرصت خوبي است براي ايجاد رقابت بين انبوه سازان و بالا بردن کيفيت کار و راضي کردن مصرف کننده. به عبارت ديگر فرصت خوبي است براي مصرف کنندگان زيرا فرصت انتخاب هاي بيشتر و بهتر را دارند.
البته قدرت خريد مصرف کنندگان هم پايين است. در گذشته که آپارتمان سازي نبود کارها روي روال خودش بود. هر کسي خانه اش را تبديل به احسن مي کرد و اين خود به خود حرکت ايجاد مي کرد. اما در شرايط کنوني که به سمت آپارتمان سازي رفته ايم فرصت مصرف کننده براي اين که قدرت خريدش را به قيمتهاي روز برساند کمتر شده است. به خصوص در ايامي مانند اين روزها که وام هم به بازار تزريق نمي شود و در مجموع اين عوامل دست به دست هم داده و بازار را با رکود مواجه مي کنند.
وی در پاسخ به اين پرسش که تأثير مسکن مهر بر بازار مسکن چقدر بوده است؟ گفت: مسلما تعدادي از متقاضيان را جواب داده است اما با توجه به تعداد متقاضيان موجود در شهرستان، هنوز نيازمندان زيادي در بازار حضور دارند. به اضافه اين که افرادي که واحدهاي مسکن مهر را تحويل گرفته اند، کساني بودند که به علت نبود يا کمبود نقدينگي در بازار مسکن حضور نداشتند و نهايتا وقتي حساب مي کنيم در عين حالي که افراد زيادي مالک مسکن شدند اما بر بازار مسکن تأثيري نداشته است.
البته در اين زمينه موارد ديگر را هم بايد در نظر داشت؛ براي مثال شما در نظر بگيريد وقتي يک متقاضي مسکن مهر واحد خود را تحويل مي گيرد، با توجه به توان مالي و سليقه خود و حتي گاهي به خاطر کيفيت پايين اين سازه ها بايد کلي هزينه کند تا به دلخواه مصرف کننده شود، در حالي که اگر اين کار توسط بخش خصوصي صورت مي گرفت نوع مصالح، تنوع رنگ، کيفيت کار و …. از ابتدا به دلخواه مصرف کننده بود و حتي حق نظارت در برخي از موارد به خريدار داده مي شد. به نظر من اگر متناسب با اين کار عوامل اجرايي سازماندهي شوند و تجربه آنها کاناليزه شود و خريداران بتوانند از اين مراکز مشاوره بگيرند، خيلي در ساخت و ساز و پيشبرد اين امر در جامعه اثر مثبت خواهد داشت.
از جانب ديگر جا دارد از کساني که در زمينه ساخت و ساز فعاليت مي کنند بخواهيم تا دانش خود در زمينه معماري سنتي را افزايش داده و در اجراي پروژه هاي خود به کار بگيرند. زيرا در شرايط کنوني و بخصوص در بخش آپارتمانسازي، معماري سنتي ايران تا حد بسيار زيادي ناديده گرفته شده و رو به فراموشي است.
ـ بنا بر گزارش سايتها در بيشتر کلانشهرها امسال رهن و اجاره بيشتر از خريد و فروش صورت گرفته است. در تويسرکان هم وضعيت به همين شکل بود؟
ـ بله. اينجا هم رهن و اجاره به خصوص در سه ماهه دوم سال که معمولا اوج بازار است، تعداد متقاضيان رهن و اجاره حتي از سالهاي قبل هم بيشتر بود. به همين دليل هم مي گويم مسکن مهر پاسخگوي همه نياز نبوده است.
اين که بگوييم قراردادهاي رهن بيشتر بوده يا اجاره هم بستگي به عوامل ديگري دارد. براي مثال با نزديک شدن به فصل برداشت گردو بيشتر مالکين رهن طلب مي کنند اما پس از آن بيشتر اجاره مي گيرند. البته لازم است يادآوري کنم تعداد خريداران هم کم نيست اما چون سرمايه آنها به کف بازار هم نمي رسد خريد و فروش کم اتفاق مي افتد. براي مثال واحدهايي که اصلا وام ندارند 99درصدشان فروش نمي رود.
ـ به عنوان يک صاحب نظر در اين زمينه شما چه عواملي را بر قيمت مسکن اثرگذار مي دانيد؟
ـ مسلما همانطور که همه مي دانند قيمت مصالح، قيمت زمين و ضعف مدیریت زمین، هزينه بيمه، هزينه هاي دولتي مانند خريد تراکم و تفکیک بیشتر زمین، حذف عوارضات گوناگون و …. اثر گذار است. اما آنچه که مهمتر بوده و مي توان آن را پايه و اساس کار ناميد، مديريت کار است زيرا در صورت وجود مديريت يک سازنده مي تواند در عين آن که کيفيت را ثابت نگه دارد با استفاده از ابزار نوین در صنعت ساختمان از هزينه ساخت هم کم کند که اين کم کردن هزينه گاهي تا متري دويست هزار تومان هم مي تواند برسد.
وي در مورد آينده بازار مسکن در شهرستان، گفت: بازار مسکن هميشه به صورت دوره اي آرامش و رونق داشته و معمولا هر دو يا سه سال يکبار به آرامش در بازار مسکن مي رسيم که اغلب از اين آرامش به عنوان رکود ياد مي کنند و اين آرامش فرصت خوبي است براي مصرف کننده تا قدرت خريد خود را افزايش دهد و آنان که قدرت خريد دارند، انتخاب بهتري داشته باشند. پس از اين آرامش هم دوباره متقاضيان به شدت وارد بازار شده و قيمتها مسلما افزايش خواهد داشت و خريد و فروش رونق بيشتري پيدا مي کند و انبوه ساز هم مشتاقانه به کار روي خواهد آورد و اين چرخه تکرار مي شود. فاصله بين اين چرخه ها هم بستگي به پس انداز مردم و ارائه تسهيلات دارد. به نظر من در يکي دو سال آينده بازار دوباره رونق خود را به دست خواهد آورد.
گودرزي در پايان سخنان خود ضمن تشکر از زحمات همکارانش به خصوص در بحث اجرای طرح ساماندهی املاک و اخذ کد رهگیری، از آنان خواست تا رعايت امانتداري و صداقت خود را حفظ کرده و خدمات بيشتري به مردم ارائه دهند و از آنجا که اعتقاد داشت سرمايه مردم به نوعي در دست مشاوران املاک قرار دارد از مسئولان امر هم خواست تا علاوه بر نظارت صنف، آنها هم نظارت و کنترل بيشتري داشته باشند تا مبادا به خاطر بي احتياطي فرد و يا افرادي، کسي ضرر و زيان ببيند. همچنین توصیه کرد تا در تنظیم قراردادهای پیش فروش دقت بیشتری اعمال شود و با مشخص نمودن نوع مصالح و احراز مالکیتها از پیش آمدن مشکلات قضایی جلوگیری نمایند.

امتیاز:
(1) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. […] از بازار مسکن تویسرکان چه خبر؟ در پرتال خبری استان همدا… بازار مسکن که سال و افزایش قیمت قابل توجهی را از سر گذراند و تا درصد رشد کرد پس از آن به […]

  2. […] از بازار مسکن تویسرکان چه خبر؟ پرتال خبری استان همدان/ن… […]

دیدگاه شما

*