کدخبر : 2862
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۲
فاقددیدگاه

امام جمعه شهرستان تویسرکان: این شرکت ۲۰ سال است که گرانیت های شهرستان را غارت کرده است

۰۰۵

سرپرست آب منطقه ای استان همدان در نشست با فرماندار، نماینده و امام جمعه شهرستان تویسرکان اظهار داشت: به دلایل برداشت بی رویه گذشته و مصارف بالای کشاورزی، وضعیت آب زیرزمینی سالی یک متر افت دارد.
مهندس منصور ستوده با تأکید بر اینکه باید در مکان هایی که آب کشاورزی کمتر است، سازمان جهاد کشاورزی باید با تغییر کاربری به صنایع دامداری و صنایع وابسته کشاورزی حتی غیر کشاورزی نسبت به مدیریت آب اقدام نماید، گفت: در اینصورت علاوه بر مصرف کمتر آب، اشتغالزایی بیشتر را نیز به دنبال دارد.
وی تصریح کرد: در صورت موافقت جهادکشاورزی برای تغییر کاربری کمیسیون ما نیز مشکلی برای این موضوع ندارد.
مهندس ستوده نقش جهاد در ترویج استفاده بهینه از آب و سیستم های نوین آبیاری قطره ای و بارانی را مهم عنوان کرد و افزود: استفاده از کنتور هوشمند نیز بسیار حائز اهمیت است.
مهندس ستوده با تأکید بر اینکه۹۰ درصد آبهای زیرزمینی را کشاورزان استفاده می کنند، گفت: کشاورزان باید بهینه مصرف کنند تا بتوانند پایدار و ماندگار باشند.
وی در خصوص پلمپ چاهای غیر مجاز بیشترین هدف را در چاههای عمیق در مراکز دشتها عنوان کرد و افزود: با چاههای کم عمق در مناطق کوهستانی تنها در صورت وجود شاکی برخورد می شود.
مهندس ستوده با اشاره به وجود ۲۰۹۸‌فرم ۵و ۲۰۰فرم یک تویسرکان در امور آب، گفت: برای ۲۰۰ فرم یک پروانه تا ۲۵مترمکعب صادر می شود.
مهندس ستوده با اشاره به قانونی که در سال ۹۳ برای دادن مجوز به برخی چاههای داخل منازل که برای آبیاری باغچه های منازل و جدا سازی آب شرب برای همدان داده شده بود، گفت: این قانون قرار شده در شهرهای دیگر استان نیز اجرا شود که برخی از این چاههای غیر مجاز را در قالب این بخش نامه می توان مجوز داد.
سرپرست آب منطقه ای استان همدان تصریح کرد: باید از ظرفیت قانونی آیین نامه و بخشنامه ها در راستای حل مشکل مردم استفاده نماییم.
وی با اشاره به پیگیری های ارکان شهرستان در خصوص معدن بالای دست سد سرابی، گفت: از سال ۸۲ و ۸۳ بر اساس تأیید مشاور و ابلاغ نامه عنوان شده فعالیت معدن در حوزه آبریز مضر است و حتی برای تمدید مجوز این معدن نیز در سال ۹۱ نیز استعلامی از منابع آب گرفته نشده است.
وی در خصوص آب بندان های مورد پیگیر ارکان شهرستان نیز گفت:‌ با مبلغ ۵۰ میلیون تومانی که فرماندار برای مطالعه این آب بندان ها اختصاص داده کار مطالعه را آغاز می کنیم و رایزنی لازم با خیری که آب بندان کهنوش را می سازد نیز انجام می شود.
فرماندار تویسرکان: با صاحبان چاههای عمیق که آب را برای کشت محصولات پر آب بر در اراضی دیم می فروشند، برخورد می شود
فرماندار تویسرکان در این نشست ضمن تأکید بر این مطلب اظهار داشت: اولویت برخورد با چاههای مجاز با برداشت بیش از حد مصرف و چاههای غیر مجاز باید چاههای موجود در دشت ها با عمق زیاد باشد.
مهندس حبیب مومیوند با اشاره به پیگیری ها و تذکرات داده شده به صاحبان چاههایی که به اراضی دیم برای کشت محصولات پر آب بر آب فروشی می کنند، گفت: امسال نیز ابتدای مهرماه پیگیری و تذکرات لازم داده و با متخلفان برابر قانون برخورد می شود.
وی با اشاره به پیگیری های انجام شده در خصوص تعطیلی معدن بالای سد سرابی، گفت: متولی سد سرابی آب منطقه ای است که باید این مهم را پیگیری و طرح شکایت نماید.
فرماندار تویسرکان تصریح کرد: معدن به بستر رودخانه و خود سد آسیب رسانده و با توجه به اینکه از نظر بهداشتی نیز مشکل ایجاد می کند، فعالیت سد باید متوقف شود.
مهندس مومیوند با اشاره به اینکه شرکت احرار بیش از ۲۰ سال است که از منابع شهرستان برداشت می کند، افزود: قرار نیست تا زمانی که فعالیت می کتد به منابع شهرستان ضرر برساند به ویژه در حال حاضر که به یکی از پروژه های اصلی شهرستان زیان وارد می کند.
وی با اشاره اینکه ۴ مورد آب بندان در شهرستان در سرکان، آرتیمان، سنجوزان و کهنوش مورد تقاضای مردم بوده و تصمیماتی در این خصوص در جلساتی اتخاذ شده، گفت: امسال ۵۰ میلیون تومان برای مطالعه طرح ها در نظر گرفته شده است.
وی خواستار شروع طرح مطالعاتی پروژه ها با این مبلغ شد و افزود: آب منطقه ای طرح با اولویت آب بندان کهنوش را به صورت تعهدی کار نماید تا با توجه به اینکه خیر قصد ساخت آب بندان کهنوش را دارد، موجبات دلسردی خیر فراهم نشود و همچنین بتوان برای مطالعه طرح ها از اعتبارات ملی کمک گرفت.
فرماندار تویسرکان با اشاره اینکه مرکز تحقیقات گردوی کرزان تویسرکان یک ظرفیت برای شهرستان است و با توجه به اینکه تویسرکان قطب تولید گردو در استان است، گفت: فعالیت این مرکز برای شهرستان ضروری است که احیای چاه این مرکز مهم است و خواستار توجه آب منطقه ای به ارائه مجوز چاه برای این ایستگاه تحقیقاتی شد.
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه فعالیت معدن بالای سد باید متوقف شود، گفت: همه ارکان شهرستان با توجه به ضررهایی که این معدن وارد می کند، خواستار تعطیلی معدن هستند.
محمدمهدی مفتح با اشاره به نشست انجام شده در خصوص آب بندان های عنوان شده، گفت: در احداث آب بندان ها به خصوص آنکه قرار است توسط بخش خصوصی ساخته شود باید سریعتر وارد فاز عملیاتی شد تا خیر دلسرد نشود.
وی خواستار تنظیم نامه ای از سوی آب منطقه ای به حاج رسولی ها شد و افزود: من نیز پیگیری می کنم تا از محل تعادل بخشی به دستور مهندس حاج رسولی ها اعتباری اختصاص یابد.
وی خواستار تکمیل آب بندوسیاه کمر و لایروبی آن نیز شد و افزود: ‌توجه به آب بندان ها بسیار حائز اهمیت است.
امام جمعه شهرستان تویسرکان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اولویت برخورد با چاههای غیرمجاز باید چاههای عمیق باشد، گفت: با چاههای کم عمق زیر ۲۰ متر که برای مصارف بهداشتی، شرب و آبیاری باغهای کوچک و حیاط منازل استفاده می شود، با توجه به اینکه ضرری نیز به منابع آبهای زیرزمینی وارد نمی کند، برخورد نشود.
وی خواستار متقاعد شدن جهاد کشاورزی برای تغییر کاربری اراضی که آب ندارند به صنعت شد و افزود: تغییر الگوی کشت در برنامه قرار گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی موحدی خواستار تعطیلی معدن بالای سد شد و افزود: منابع آب استان که متولی سد است پیگیری لازم را داشته باشد.
وی افزود: این شرکت ۲۰ سال است که از کهنوش شروع کرده و گرانیت های شهرستان را غارت کرده و الان که به مهمترین پروژه شهرستان خسارت وارد می کند ، می گوییم، باید تعطیل شود می گوید ادعای خسارت می کنیم.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*