کدخبر : 2846
چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
فاقددیدگاه

اکوتوریسم مهمترین نقطه مشترک میراث فرهنگی و محیط زیست

favicon

تفاهم نامه همکاری بین اداره کل حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان منعقد شد.
در جلسه انعقاد این تفاهم نامه، اکوتوریسم مهمترین نقطه مشترک میراث فرهنگی و محیط زیست از سوی طرفین عنوان شد و تاکید بر گردشگری پایدار با حفظ منابع طبیعی و زیستی، از ججمله محورهای جلسه بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: اداره کل محیط زیست در راستای اهداف زیست محیطی فعالیتهای ۳۰دستگاه اجرائی را که در قانون نیز هم راستا با اهداف ما هستند را احصاء و تا کنون با ۱۵ دستگاه اجرائی، تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد کرده است.
محمدرضا محدی افزود: از گذشته همکاری های فی مابین ادارات کل میراث فرهنگی و محیط زیست وجود داشته است و دارد لیکن برآن شدیم تا این همکاری ها را در چار چوبی مشخص و ماندگار ثبت کنیم تا در آینده نیز تداوم و گسترش یابد .
وی تاکید کرد: ما باید از تمام ظرفیت های موجود دستگاه های دولتی و فعالان محیط زیست و سمن های مردم نهاد حامی محیط زیست بهره گیری کنیم و موضوع آموزش فعالان مدنی به صورت مشترک انجام شود چراکه خوشبختانه فعالین میراث فرهنگی نیز دغدغه زیست محیطی دارند.
وی خواستار استفاده از شیوه های کم هزینه برای دستیابی به اهداف محیط زیست شد و گفت: مقوله اکوتوریسم یا طبیعت گردی مقوله مشترک و قابل تحصیل است و گردشگری پایدار همراه با حفظ محیط زیست باید همواره مدنظر قرار داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: برداشت های بی رحمانه از آبهای زیر زمینی ،خشک شدن تالاب ها ار جمله تالاب آق گل را سبب شده است که همکاری در راستای جلوگیری از این اقدامات مخرب در توسعه گردشگری نیز موثر است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز با قدردانی از ابتکار عمل حفاظت محیط زیست استان گفت: از منظر اقتصادی گردشگری مزیت استان است و در کنار عواملی که منابع تاریخی و طبیعی ما را تهدید می کند توجه به ظرفیت گردشگری طبیعی در راستای توسعه و تقویت آن بسیار حائز اهمیت است .
علی مالمیر تاکید کرد: یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری، جاذبه های طبیعی است و از شاخصه های آن تطابق با مسائل زیست محیطی و توسعه پایدار است که این مهم نیازمند هم افزایی دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد است.
وی ادامه داد: اگر با ساخت و ساز های غیر مجاز فضای سبز دامنه شمالی و جنوبی الوند از بین برود، ویژگی اکوتوریسمی این منطقه را از دست خواهیم داد. ما همکار محیط زیست هستیم و دغدغه زیست محیطی داریم و معتقدیم جاذبه های طبیعی باید حفظ شود و پایدار بماند.
گفتنی است در تفاهم نامه مذکور موارد زیر مورد توجه قرار گرفته است: اتخاذ تمهیدات لازم برای برگزاری دوره ها و همایش های مشترک در راستای اهداف تفاهم نامه مانند دوره های طبیعت گردی در راستای اشاعه فرهنگ زیست محیطی، همکاری با اداره کل حفاظت محیط زیست در معرفی، حفاظت و بهره برداری تفرجی از غارهای استان در چارچوب تصمیمات کمیته غارشناسی استان، نظارت و ساماندهی وضعیت محیط زیستی مراکز تفریحی – توریستی با اعمال چهارچوب های “مدیریت سبز”.، معرفی بسترهای سرمایه¬گذاری برای مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بر حسب اولویت مناطق از لحاظ توان جذب گردشگر بر اساس طرح مدیریت مربوطه، حفاظت از محیط زیست گیاهی و جانوری اماکن تاریخی و فرهنگی تحت مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برنامه ریزی به منظور اشتغال زایی جوامع محلی و انجام آموزش های لازم برای گسترش فرهنگ بومی از طریق اجرای طرح ها و پروژه های بوم گردی به ویژه در حاشیه مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان با تکیه بر مدیریت مشارکتی مناطق مذکور، تاکید بر انجام مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح ها و پروژه های گردشگری مشمول انجام مطالعات ارزیابی قبل از اجرا مطابق با ضوابط شورای عالی حفاظت محیط زیست، اعمال نظارت بر مراکز خدمات رفاهی بین راهی به منظور ساماندهی وضعیت زیست محیطی فعالیت این مراکز و محدوده های پیرامونی آن ها، سوق دادن توانمندی های مناطق تحت مدیریت اداره کل و تالاب های طبیعی استان به استفاده های چند جانبه آموزشی، پژوهشی و تفرجی و …

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*