کدخبر : 2854
چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
فاقددیدگاه

بازخوانی عملیات والفجر ۲ در یک نگاه راوی دفاع مقدس جلیل سوری

images

بیست و نهم تیرماه ۱۳۶۲، ساعت یازده شب، قرارگاه مشترک، رمز عملیات؛ یا الله، یا الله،صادر شد و فجری دیگر در پرونده دفاع مقدس رقم خورد.
اولین عملیات به منظور تنبیه متجاوز در شمال غرب کشور، در منطقه عمومی پیرانشهرـ تمرچین و پادگان حاج عمران. نبرد با صخره های بلند و قله های ۲۵۲۵ و ۲۴۳۵ و ۲۵۱۹ با هدف دسترسی به جاده اصلی شمال عراق به جنوب و محاصره سد دربندی خوان.
۲۴گردان از چند تیپ و لشکر از نیروهای رزمنده و فداکاری که گوش به فرمان ولی امر خود آماده برای جان فشانی بودند.
عملیات حدود پانزده روز طول کشید و چندین مرحله ادامه داشت و در نهایت در ۱۵مردادماه به یاری الله به اهداف مورد نظررسید و خساراتی به دشمن وارد کرد.
تلفات بعثیان در این عملیات حدود ۴هزار کشته و زخمی و ۱۶۵ اسیر بود.
از آنجایی که فشار به نیروهای دشمن در این عملیات زیاد بود، دست به جنایت جدیدی زد و برای اولین بار در غرب کشور، از سلاحهای شیمیایی استفاده و چندین شهر و روستا را بمباران شیمیایی کرد که حوادث تلخ پیش آمده در این جنایت برای همیشه در حافظه تاریخ ثبت شد.
تصرف ۲۰۰کیلومتر مربع از خاک دشمن و مسدود شدن یکی از راه های تردد عناصر ضد انقلاب به کشور ایران از مهمترین نتایج این عملیات بود.
در این عملیات شهدای گرانقدری از رزمندگان انصار الحسین(ع) و از دیار الوند ظهور کرده بودند که در قالب تیپ تازه تاسیس ۳۲ انصار خوب درخشیدند و گردان ۱۵۳ تویسرکان هم به فرماندهی حاج محسن عینعلی فصل جدیدی در دفاع مقدس، در پرونده خوبان به ثبت رسانید. یاد و خاطره تمامی فاتحان این نبرد گرامی و راهشان پر ره رو باد.
شهیدان بزرگوار ؛ سعید بیات، ابراهیم زنگنه، حاج قربان سوری، احمد جامه دور، محمدولی شکوهی، فریدون سامنی، محسن حمزه ای، حسن نانکلی، قاسم آغاسی، حسین گمار و علی بختیاری از دیار حبقوق نبی (ع) برای ایران اسلامی افتخار آفریدند و مصداق این گفته پیر جماران شدند که؛ شهدا مظهر قدرت ایران هستند.
التماس دعا و تفکر ؛ امروز وظیفه ما چیست؟؟

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*