کدخبر : 1894
شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۲۱:۲۴
فاقددیدگاه

برای ورزش تویسرکان باید قدم های بزرگ برداشت

football

از 14 سالگی فوتبال را آغاز کرده و خیلی زود در سمت مربی، تجربیات خود را به دیگران آموخته است. او که اکنون 37 سال دارد، از 29 سالگی توانسته است کارت مربی گری را دریافت کند و می گوید این کار را به خاطر علاقه خودش انجام داده و هیئت فوتبال و اداره ورزش و جوانان شهرستان در این امر حمایت چندانی از وی نداشته اند.
در مستطیل سبز به نام تیمهای مختلفی توپ زده است. کار خود را با تیم ذوالفقار آغاز کرده و پس از آن با تیمهای دیگری همچون وحدت، استقلال، هلال احمر، پیام، اندیشه سازان و این اواخر هم با ستاره سرخ.
می گوید با هر تیمی که کار کرده ام به مسابقات استانی رسیده ایم اما متاسفانه به دلیل عدم حمایت نتوانستیم به جایی برسیم.
از محمد بصیری پرسیدیم نقاط قوت فوتبال تویسرکان را چه می دانید؟
ـ تنها خوبی فوتبال تویسرکان این است که تیمهایی که هر سه رده نونهالان، نوجوانان و جوانان را داشته باشند می توانند ساعت 2الی 4 بدون پرداخت هزینه از زمین تمرین استفاده کنند و اگر امسال آن را گران نکنند در حال حاضر مخارج زمین چمن از سایر شهرستان ها پایین تر و کمتر است. غیر از این به نظر من فوتبال تویسرکان هیچ نقطه مثبتی ندارد.
البته اگر مسئولان یا سرمایه گذارانی باشند که از نظر مالی حمایت کنند می توان 10 تا 15 بازیکن از تویسرکان جمع کرد و بقیه نفرات مورد نیاز تیم را از بیرون دعوت کرد زیرا لازم نیست همه اعضای تیم بومی باشند.
از وقتی یادم است ما تیم دسته 1 و 2 داشتیم. قبلا حدود 16 تا 18 تیم داشتیم اما اکنون حدود 6 یا 7 تیم بیشتر نمانده و ما هم تصمیم داریم یک تیم تشکیل بدهیم و این در حالیست که بازیکنان همان تیمها هنوز هم هستند و به نظر من این نتیجه خصوصی سازی ورزش است که در شهرستانها این تاثیر را داشته. البته در همه ورزش ها اینگونه است.
ـ و نقاط ضعف فوتبال تویسرکان؟
* استفاده نکردن از مربیان کارت دار؛ هرکسی می آید مربی می شود و کسی از آنها کارت مربیگری نمی خواهد. برای مثال خودم 12 سال بدون کارت مربیگری کردم. اکنون هم برای تشکیل تیم کارت مرا می برند اما به جای من شخص دیگری مربیگری می کند.
* مربی هایی هم که هستند از نظر تجربه کاری ضعیفند و آموزشی نمی بینند. ما در هیئت فوتبال تویسرکان کمیته ای به نام کمیته مربیان نداریم که سی دی آموزشی ارائه دهد یا فعالیت های آموزشی دیگری انجام دهند.
* امکاناتی که در تویسرکان وجود دارد مانند زمین چمن و سالن و … خیلی کم هستند و جلوی پیشرفته بچه ها؛ از مربی و بازیکن و کمیته های هیئت را گرفته. زیرا امکانات پاسخگو نیست.
* دلخوشی مربی این است که با یک تیم قرار داد ببندد و کار کند و تیم را بالا بکشد و در عوض دستمزدی دریافت کند. اما این گونه نیست. من سال گذشته که با تیم ستاره سرخ همکاری می کردم، از جیب خودم هم گذاشتم. در حالی که اگر کمیته مربیان باشد می تواند برای هر تیمی یکی دو مربی در نظر بگیرد و از آن ها حمایت کند و در حالی که در حال حاضر چنین نیست.
امکانات تیم ها خیلی ضعیف است از نظر توپ و مانع و …… و این توانایی مربیان را کاهش می دهد برای مثال با چند تا توپ باید 30 نفر را تمرین بدهی.
ـ چه راه کاری برای برون رفت از این وضعیت به ذهنتان می رسد؟
ـ بهترین راه فقط پیدا کردن اسپانسر است. برای مثال کارخانه هایی که در تویسرکان وجود دارد و یا اداراتی که پول دارند اگر بخواهند ورزش رونق پیدا کند هر یک از تیمها تحت حمایت یکی از آنها باشد. در غیر این صورت خیلی از مربیها فعالیت را رها می کنند. مانند خودم که سال گذشته هفته ای یکی دو روز به زمین می رفتم چون وقتی دلخوشی نباشد انسان سرد می شود و از کار می برد.
نکته دیگر آنکه هر هیئتی که می خواهد موفق باشد باید از جوانان علاقمند در پرسنل خود استفاده مفید کند نه فقط به عنوان اسمی. فوتبال در تویسرکان یک جنبه سرگرمی پیدا کرده است. در حالی که اگر بخواهیم واقعی بازی کنیم باید روی آن سرمایه گذاری کنیم. البته این امر شامل همه رشته ها می شود.
از زمانی که ورزش را شروع کردم تنها رئیسی که دیدم دنبال کارها را می گیرد آقای منعم بود در ماه 2 بار سر تمرین ها حاضر می شد که این کار موجب دلخوشی ما می شد. حتی اگر کاری هم از دستش بر نمی آمد از جیب خودش برای فوتبال توپ می خرید و کسی را ندیدم که مانند او برای ورزش شهرستان کار کند.
ـ به نظر شما وظیفه ندای توی در قبال ورزش شهرستان چیست؟
من خیلی کم روزنامه می خوانم اما فکر می کنم درباره ورزش تویسرکان کم می نویسد. ندای توی بایدسعی کند ورزش تویسرکان را بالا ببرد و کارهایی را که ارگانها نمی کنند با مطالبی که می نویسد می تواند آن ها را مجبور کند که انجام دهند البته این نظر شخصی من است.
ـ حرف آخر؟
اگر می خواهند ورزش تویسرکان به جایی برسد باید کلیه مسئولان، از نماینده تا رده های پایین از لحاظ ورزشی به تیم های باشگاهی کمک کنند. درست است که می گویند قدم به قدم باید پیش برد، اما برای ورزش تویسرکان باید قدم های بزرگ برداشت.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*