کدخبر : 2742
سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۶
فاقددیدگاه
مدیر امور آب و فاضلاب شهری تویسرکان:

برنامه جیره بندی برای سال ۹۵ نداریم// سعی داریم پرت آب را زیر ۲۰ درصد برسانیم

۱۴۶۹۰۹۶۷۵۰۱۸۸
آبگیری از بالاترین رقوم ارتفاعی سد گزندر که کدورت آب در سطح دریاچه حدود 2 ان تی یو است، راهکاری از طرف آب و فاضلاب شهرستان بود تا تأمین آب شهرستان با مشکل مواجه نشود.

مدیر امور آب و فاضلاب شهری شهرستان تویسرکان با تأکید بر این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ندای توی گفت: با تلاشهای مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان و فرماندار تویسرکان با رایزنیهای به عمل آمده با آب منطقه‌ای استان راهکار پیشنهادی از سوی آب و فاضلاب به مرحله اجرا درآمد، که در ظرف مدت کمتر از ۴۸ ساعت، ۱۱۰۰متر لوله ۱۱۰ میلی متر پلی‌اتیلن در مسیرهای صعب العبور جهت آبرسانی از سد سرابی با صرف هزینه‌ای در حدود ۵۰۰میلیون ریال انجام شد.
مهندس محسن حمیدیان تصریح کرد: یک دستگاه فیلتر شنی نیز نصب شد و برنامه‌ریزی لازم علاوه بر آبرسانی برای تویسرکان بلکه برای حضور مسافران عید سعید فطر نیز انجام شد که خوشبختانه در این ایام باوجود افزایش چشمگیر جمعیت بحران و جیره‌بندی پیش نیامد.
وی با بیان اینکه تأمین آب شرب شهرهای سرکان و تویسرکان از ۸حلقه چاه با دبی حدود ۱۰۰ لیتر در ثانیه که در مالکیت آبفاست با خط انتقالی به طول ۱۶کیلومتر آب از دشت فریازان انجام می‌شود، گفت: دشت تأمین کننده آب تویسرکان و سرکان (دشت فریازان) از یک دشت معمولی به دشت ممنوعه تبدیل شده است.
مهندس حمیدیان با تأکید بر اینکه آب تویسرکان در سال ۹۲ و ۹۳ از ۱۲حلقه چاه با دبی ۲۲۰لیتر در ثانیه تأمین می‌شد، گفت: در سال گذشته با توجه به خشکسالی‌های متوالی که داشتیم ۴حلقه از چاه‌ها کاملا خشک شد و میزان دبی آب چاه‌ها از ۲۲۰ لیتر به حدود ۱۰۰ لیتر در ثانیه رسید یا به عبارتی می‌توان گفت با کاهش ۶۰درصدی آبدهی چاه ها مواجه شدیم.
مدیر امور آب‌و فاضلاب شهری شهرستان تویسرکان با تأکید بر اینکه بنا به نظریه کارشناسان برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، کشت محصولات پرآب‌بر و وجود چاه‌های غیرمجاز در دشت موجب کاهش آبدهی چاه‌ها شد و به دنبال آن برای جبران کسری تولید برداشت از سد سرابی در برنامه‌کاری قرار گرفت، گفت: در سال گذشته یک دستگاه پکیج تصفیه با ظرفیت۳۰لیتر برثانیه نیز بر روی سد سرابی نصب گردید که آب سد را تصفیه و وارد مدار می‌نمود.
مهندس حمیدیان تصریح کرد: در ابتدای امسال نیز پس از انجام جلسات کارشناسی چاهی با دبی ۲۰ لیتر در ثانیه در کنار سایت آب شرب شهرستان اجاره گرفته شد که خوشبختانه با آبگیری مجدد امسال از سد، این چاه از مدار خارج شد.
وی تصریح کرد: آبدهی چاه‌های آب شرب در حال حاضر به نسبت مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱۰درصدی همراه بوده است که تا مهرماه نیز قابل افزایش است.
وی با اشاره به بحران پیش آمده در هفته گذشته در خصوص کاهش و قطعی آب در برخی مناطق تویسرکان، گفت: پیمانکار آب منطقه‌ای و پیمانکار واحد مکانیکال سد گزندر اقدام به مانور شیرآلات کرده بودند که باعث بالارفتن کدورت آب شده بود و ۲۴ساعت قادر به تصفیه آب نبودیم و با افزایش دما نیز مصرف آب بالا رفته بود که بحران مذکور پیش آمد.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان تویسرکان اظهار داشت: با توجه به بارش‌های سال زراعی ۹۵ که بالای ۶۰۰ میلیمتر بوده است، متأسفانه عموم مردم استنباط می‌کنند که امسال بحران آب وجود ندارد.
مهندس حمیدیان با اشاره به اینکه بر اساس بررسی‌های بعمل آمده آب تا عمق بیش از ۲۵متر به لایه‌های زمین نفوذ نکرده است، گفت: این درحالی است که در کل منابعی که در اختیار شرکت آبفا واقع در دشت فریازان قرار دارد سطح ایستایی آب در عمق ۶۰متری است که متأسفانه بارش‌های امسال کمکی به این چاه‌ها نکرده و همچون سنوات گذشته شاهد کاهش آبدهی چاه‌ها بوده‌ایم.
وی تصریح کرد: تبعات بارش‌های امسال تنها پرآب شدن و یا آبدار شدن دوباره قنوات، چشمه‌ها و چاه‌های سطحی بوده است.
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان تویسرکان برنامه‌ریزی برای مدیریت مصرف را نیز از دیگر برنامه‌های انجام شده توسط این امور عنوان کرد و افزود: با اقدمات انجام شده از جمله پیمایش کامل شبکه تویسرکان و سرکان جهت نشت‌یابی و شکستگی و تعمیر موارد فوق، میزان هدر رفت آب از ۳۷درصد در سال ۹۲ و ۹۳ به ۲۶درصد در سال ۹۴ کاهش یافت.
وی تصریح کرد: میزان پرت آب در سال جاری به ۲۳ درصد رسیده است و امیدواریم با اقداماتی که در دست داریم بتوانیم این مهم را به زیر ۲۰درصد کاهش دهیم.
مهندس حمیدیان با اشاره به قدمت بیش از ۱۰۰ساله تأسیسات آب شهرستان، به فرسودگی و نیازمند اصلاح بودن شبکه تأکید کرد و افزود: در حال حاضر در شهرستان ۳۰ کیلومتر شبکه فرسوده داریم که به ازاء هر متر اصلاح شبکه اعتباری در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار تومان یا به عبارتی در حدود ۹میلیارد تومان اعتبار برای اصلاح شبکه آب شهرستان نیاز است.
مهندس حمیدیان از وجود ۲۱ دستگاه فشار شکن در داخل شهر تویسرکان جهت جلوگیری از شکستگی شبکه و هدر رفت آب و کنترل فشار در ساعات کم مصرف خبر داد و افزود: ۴ دستگاه کنترل‌گر فشار نیز در چند سال اخیر در راستای مدیریت مصرف در شبکه نصب شده است.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته فوق، با تأکید بر نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» گفت: شرکت آب‌و فاضلاب استان همدان و به خصوص امور آب و فاضلاب شهرستان تویسرکان در حقیقت در اجرا و عمل در راستای تحقق این شعار قدم برداشت.
مهندس حمیدیان با اشاره به محدود بودن ظرفیت تصفیه‌خانه آب سد سرابی گفت: با توجه به اینکه برنامه‌ریزی برای دشت فریازان دیگر وجود ندارد و هرساله با کاهش آبدهی چاه‌های آب شرب مواجهیم، امیدواریم با قول‌های که آب منطقه‌ای در خصوص شروع عملیات اجرایی تصفیه خانه دائمی سد سرابی داده‌اند هرچه سریعتر شاهد کلنگ‌زنی و شروع عملیات مذکور باشیم.
وی میزان بدهی مشترکان به امور آبفای شهرستان را حدود ۵میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: امید است مشترکان با پرداخت به موقع قبوض خود یاری رسان این امور در خدمات رسانی بهتر باشند.
مدیر امور آب و فاضلاب شهری تویسرکان در ادامه با اشاره به عملیات اصلاح و نوسازی شبکه فاضلاب لاین جنوبی بلوار بهشتی با اعتبار ۴میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال بیان داشت: تمامی انشعابات مشترکین این مسیر از کوره سنتی فاضلاب که مربوط به حدود ۵۰ سال قبل می‌شد استفاده می‌کردند.
مهندس حمیدیان با اشاره به ریزش قسمت‌هایی از این کوره در اواخر سال گذشته و مسدود شدن آن، گفت: عملاً بعد از این اتفاق جهت جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب در این قسمت با مشکل مواجه شدیم به نحوی که در مواقع بارندگی، فاضلاب از نزدیکترین مسیر به منازل مسکونی همشهریان نفوذ پیدا ‌می‌کرد و ما نیز به محض اطلاع از این موضوع عملیات اصلاح و نوسازی شبکه را در دستور کار قرار دادیم.
وی تصریح کرد: پروسه برآورد بودجه، نقشه‌برداری محل، انتخاب پیمانکار ذیصلاح حدود ۲ماه به طول انجامید و اکنون عملیات اجرایی با جدیت تمام آغاز شده است.
مهندس حمیدیان طول مسیر این پروژه را هزار متر اعلام کرد و با تاکید بر اینکه بودجه این پروژه از محل سفر ریاست محترم جمهوری به استان است، گفت: در نوسازی این پروژه از لوله‌های ۳۱۵ و ۴۰۰ میلیمتری پلی اتیلن استفاده می‌شود.
مدیر آب و فاضلاب شهرستان تویسرکان اذعان داشت: در انجام این پروژه به زودی تمامی کوچه‌ها و انشعابات لاین جنوبی بلوار بهشتی (حدفاصل میدان آزادی تا حدود پمپ بنزین) از شبکه جدید جمع‌آوری فاضلاب بهره‌مند می‌شوند.
وی تصریح کرد: امیدواریم با تخصیص ۱۰۰درصدی اعتبارات بخش فاضلاب سال ۹۴ بتوانیم تعدادی از شبکه فرسوده فاضلاب تویسرکان که همیشه همشهریان گرامی را با مشکل مواجه می نماید را بروز و اصلاح نماییم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه طرح فاضلاب تویسرکان در سفر ریاست جمهوری تصویب شده بود، افزود: عملاً آنچه در موافقتنامه در داخل طرح است بسته شده ولی در عمل موضوع فرق میکند به صورتی که در طرح، شبکه فاضلاب تویسرکان ۶۵کیلومتر دیده شده که در سال ۱۳۸۰ شروع شده و تا سال ۹۴ که آخرین سال موافقت نامه بوده است بیش از ۶۷کیلومتر شبکه کار کرده‌ایم.
وی با تأکید بر اینکه مشکل تویسرکان وجود کانال‌های سنتی است و اکنون بیش از ۳۵کیلومتر کانال سنتی داریم، گفت: در حدود ۳۰کیلومتر نیز شبکه مساکن مهر بالاجبار در طرح اضافه شد که این امر نیز در طراحی اولیه دیده نشده بود و عملاً طرح شبکه فاضلاب تویسرکان از ۶۵کیلومتر به ۱۲۰ کیلومتر افزایش طول داد.
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان تویسرکان اذعان داشت: امیدواریم با پیگیری و حمایت فرماندار ساعی شهرستان و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بتوانیم در سال آتی نیز ردیف اعتباری و تخصیص اعتبار در جهت اصلاح شبکه فاضلاب تویسرکان داشته باشیم.
وی با بیان اینکه این پروژه از سال ۸۰ تا کنون ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب داشته است، گفت: تاکنون در این مدت ۱۳میلیارد ریال تخصیص داشته است.
مدیر امور آب‌و فاضلاب شهری تویسرکان با بیان اینکه امسال نیز سه پیمانکار برای اصلاح شبکه فاضلاب در خیابان‌های حافظ شرقی، میدان آزادی تا حدود پمپ بنزین و خیابان شریعتی داشتیم، گفت: مبلغ ۸میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به تویسرکان به این پروژه‌ها اختصاص یافت.
این مقام مسئول از فعالیت یک اکیپ پیمانکار دیگر در خصوص اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب در سطح تویسرکان خبر داد و افزود: مبلغ ۱۰میلیارد ریال اعتبار نیز به این امر اختصاص داده می‌شود.
مهندس حمیدیان تأکید کرد: تا زمان راه‌اندازی تصفیه‌خانه دائم سد که بیش از ۳۰میلیارد تومان اعتبار لازم دارد، مشترکین و مردم محترم شهرهای تویسرکان، سرکان و برخی روستاهای نزدیک که مشترک این شرکت هستند باید اصل صرفه‌جویی را مدنظر قرار دهند و اگر تنها ۲۰درصد در مصرف صرفه‌جویی نمایند به طور حتم با اقدامات صورت گرفته تابستان امسال را با کمترین تنش آبی پشت سر می‌گذاریم.
انتهای پیام/

امتیاز:
(1) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*