کدخبر : 2864
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۶
فاقددیدگاه

در دولت یازدهم رقم خورد سرمایه گذاری یک هزار و ۱۴۹ میلیون دلاری در استان همدان

favicon

۱۹ طرح با سرمایه گذاری خارجی یک هزار و ۱۴۹میلیون دلار در دولت یازدهم در استان همدان به بهرداری رسیده و یا مجوز گرفته اند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان با بیان این مطلب در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ۶ طرح با مجموع سرمایه گذاری جذب شده خارجی ۶۳ میلیون دلار معادل ۲۴۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده و تعداد ۱۳ طرح با یک هزار و ۸۶ میلیون دلار سرمایه گذاری در حال اخذ مجوز هستند که دو مورد از این طرح ها به تصویب رسیده اند.
به گفته سید ناصر محمودی، سرمایه گذاران کشورهای عراق، ایتالیا، آلمان، اتریش، قزاقستان، امریکا، کره جنوبی، کانادا، هلند، ترکیه، استرالیا، دانمارک و ایرلند کشورهای هستند که در استان سرمایه گذاری کرده و یا اعلام آمادگی کرده اند که سرمایه گذاری کنند.
نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان در ادامه در خصوص اقدامات این مرکز گفت: با پیگیری های مدیریت ارشد استان، معاونین ایشان و دستگاههای عضو، اقدامات خوبی صورت گرفته است و همدان به عنوان پایلوت منطقه غرب کشور در استفاده از نیروگاه خورشیدی انتخاب شده است و نیز با سرمایه گذاران خارجی نیز رایزنی هایی برای طرح های دیگر صورت گرفته است که البته دو پروژه ازآن ها افتتاح شده است.
محمودی اظهار داشت: در مرکز خدمات سرمایه گذاری طرحهای سرمایه گذاری خارجی پیگیری می شود و فرایند سرمایه گذاری خارجی به گونه ای است که ابتدا طرح باید مجوز بگیرد و سپس کار مطالعاتی آن صورت گیرد.
وی به طرح ها و پروژه های سرمایه گذاری در استان اشاره کرد و در تشریح پروژه ها گفت: شرکت آفتاب ماد راه ابریشم با حضور سرمایه گذارانی از کشورهای ایرلند و دانمارک در قهاوند نیروگاه ۷ مگاواتی را با ۸ میلیون دلار معادل ۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال ۹۵ به بهره برداری رساندند. همچنین دومین پروژه نیروگاه خورشیدی ۷مگاواتی این شرکت در آق بلاغ لتگاه به بهره برداری رسیده است.
وی افزود: در روستای کرد آباد نیز نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی باحضور سرمایه گذاران دانمارک و ایرلند با ۳۶ میلیارد تومان سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده است.
محمودی به مذاکرات صورت گرفته با سرمایه گذاران داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: برای احداث نیروگاه خورشیدی سرمایه گذاری ۳۰۸ میلیون دلاری انجام شده که با مشارکت سرمایه گذار آلمانی و اتریشی است.
وی پروژه های در حال رایزنی نیروگاه خورشیدی را از ۵۰ تا ۲۰۰ مگاوات اعلام کرد و افزود: شرکت سرمایه گذاری دیگری کار مطالعاتی پروژه ۳۰ مگاواتی را آغاز کرده که شامل ۴۲ میلیون دلار معادل ۳۱۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری است. همچنین پروژه نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی با حضور سرمایه گذاران دانمارک و ایرلند با ۳۶ میلیارد تومان سرمایه گذاری در روستای ابراهیم آباد شهرستان فامنین می باشد که کارهای مقدماتی آن فراهم شده است.
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان همدان اضافه کرد: شرکت تابش نیروی ایستا نیز قصد دارد نیروگاه ۷ مگاواتی در کبودرآهنگ با سرمایه گذاری ۴/۹ میلیون دلاری ایجاد کند که با حضور سرمایه گذار هلندی در حال مذاکره می باشد.
محمودی با اشاره به مذاکراتی که با سرمایه گذار ایرانی با مشارکت سرمایه گذاران آلمانی و ایرلندی و پیشنهاد پروژه ۳۰ مگاواتی با قابلیت توسعه به ۲۲۰ مگاوات،گفت: مطالعات اولیه در شهرستان قهاوند و منطقه ویژه منطقه جهان آباد که متعلق به شرکت شهرک های صنعتی است انجام شده که در حال نهایی شدن است.
وی طرح های در حال دریافت مجوز را شامل کارخانه تولید مصالح، شرکت محک سلیس در زمینه تولید فروسلیس آلومینیوم با ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری، شرکت بین المللی الکترونیک رایانه نیک تولید کننده باطری خشک کربنی و لامپ ال ای دی، تولید برق از نیروگاه خورشیدی، هتل پنج ستاره با ۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری، شرکت پرشن یاقوت با ۳۲۵ میلیون دلار سرمایه گذاری در روستای حیدره، شرکت آهک کیان تولید کننده کاغذ سنگی ذکر کرد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان اظهارکرد: در صورت بهره برداری از طرح های در دست پیگیری و نیمه تمامی که با سرمایه گذاری خارجی در حال ساخت است برای چهار هزار و ۵۴۰ جویای کار اشتغال ایجاد می شود.
وی تاکید کرد: برای جذب سرمایه گذار باید تمامی فرایندها را تسهیل کرد چون سرمایه گذاری یک شبه اتفاق نمی افتد بنابراین باید آسیب ها و موانع جذب سرمایه گذار را رفع کرد.
وی گفت: استان همدان با حمایت ها و پیگیریهای استاندار جزو استانهای برتر در جذب سرمایه گذار بوده است و در سال ۹۳ رتبه چهارم را به خود اختصاص داد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان افزود: یکی از اتفاق های مبارک در امر سرمایه گذاری خارجی، حضور و سرمایه گذاری در تمامی شهرستانهای این استان است.
محمودی بیان کرد: هر چه فرایند سرمایه گذاری در استان بهبود یابد و امور توسط مسئولان تسهیل شود در ایجاد اشتغال سهیم خواهیم بود.
وی درباره مرکز خدمات سرمایه گذاری توضیح داد: جابجایی مکان این مرکز و انتقال آن به اداره کل اقتصاد و امور دارایی نخستین اقدام برای تسهیل مراجعه سرمایه گذاران به مرکز خدمات سرمایه گذاری بود.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان گفت: با راه اندازی این مرکز پس از ۶ ماه مطالعات پژوهش محورانه و دقیق توانمندی های این استان از جمله ۸۰ فرصت سرمایه گذاری شناسایی و این فرصت ها در ۲ زبان فارسی و انگلیسی بر روی سایت قرار گرفت.
محمودی افزود: در مرکز خدمات سرمایه گذاری به صورت رایگان به سرمایه گذاران داخلی و خارجی مشاوره داده می شود.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*