کدخبر : 2472
سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۳
فاقددیدگاه

رسانه‌ها و مسئولین در احیای موقوفات سازمان اوقاف را یاری نمایند

Default Icon

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان بابیان اینکه اوقاف به‌تنهایی در احیا موقوفات موفق نخواهد بود، گفت: در دوماه اخیر بیش از ۲۰۰ هکتار از موقوفات در دست اشخاص، در همدان شناسایی‌ شده است.
حجت‌الاسلام محمد کاروند در نشست با اصحاب رسانه در جمع خبرنگاران با تسلیت ایام اربعین سیدالشهدا (ع)، اظهار داشت: مهم‌ترین برنامه سازمان اوقاف در این ایام تکلیف و وظیفه‌ای است که در قبال زائرین امام حسین (ع) باید ایفا کند و تاکنون شش جلسه ستادی در استان با حضور فرمانداران و معاونین در این خصوص برگزارشده است.
وی بابیان اینکه از محل موقوفات، خدمات‌رسانی در ایستگاه‌های صلواتی و یا موکب‌ها به زائرین حسینی (ع) صورت می‌گیرد، گفت: در جلساتی با مسئولین استانی ایلام مقرر شد موکبی در مرز مهران فراتر از موقوفات و تحت عنوان استان همدان برپا شود.
مدیرکل اوقاف استان همدان با افزودن اینکه به همین منظور هماهنگی‌ها انجام و داوطلبین برای مشارکت در خدمت‌رسانی مشخص شدند، افزود: نذورات مردمی و بسته‌های موقوفی در دو مرحله به مرز مهران فرستاده می‌شود که مرحله اول برای مسیر رفت زوار کربلا و مرحله دوم در مسیر بازگشت و پس از اربعین خواهد بود و ازآنجایی‌که ممکن است درراه بازگشت خدمات‌رسانی ضعیف باشد مرحله دوم از اهمیت بیشتری برخوردار است.
حجت‌الاسلام کاروند با بیان اینکه آخرین نیازهای محسوس به‌منظور برپایی موکب استان همدان امروز اطلاع داده خواهد شد، ادامه داد: موکب دیگری در مسجد امام گردنه اسدآباد از طرف اداره اوقاف برپا می‌شود.
وی با اشاره به تکمیل و تجهیز نمازخانه، سرویس بهداشتی و سیستم گرمایشی این مسجد از سوی سازمان اوقاف، یادآور شد: خدمات‌رسانی در این موکب شبانه‌روزی خواهد و در هنگام بازگشت زوار، روزانه سه هزار پرس غذا در این محل بین زوار توزیع خواهد شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با اشاره به برپایی ایستگاه‌های صلواتی در دیگر نقاط استان ازجمله پلیس‌راه بهار، پلیس‌راه ملایر به سمت نهاوند و …، گفت: اعزام مبلغین به موکب‌ها با موضوع اقامه نماز در خیمه‌های معرفت صورت خواهد گرفت.
حجت‌الاسلام کاروند همچنین به اعزام ۳۵ نفر از مبلغین در دهه آخر صفر به بقاع متبرکه، امامزاده‌ها و حسینیه‌های به‌منظور تبلیغ دینی اشاره کرد و افزود: سعی شده بیشترین امکانات از محل موقوفات در اختیار زوار امام حسین (ع) قرار بگیرد.
وی بابیان اینکه اجرای نیات واقفین خیراندیش بسیار ضروری است، ادامه داد: تهیه البسه و کفش زوار حسینی ازجمله این نیات بوده که طبق آن محموله‌ای تهیه‌شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان در ادامه به برگزاری مرحله استانی سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن کریم اشاره و عنوان کرد: این مسابقات یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای استانی است که از دوم تا پنجم آذرماه با حضور ۲۸۰ نفر از منتخبین مرحله شهرستانی در سالن اجتماعات خانه معلم شهرستان همدان برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام کاروند با اشاره به اینکه دو روز نخست مسابقه متعلق به خواهران و دو روز دیگر مخصوص برادران است، اضافه کرد: برگزیدگان مرحله شهرستانی در رشته‌های حفظ، قرائت، ترتیل، تواشیح، دعاخوانی و اذان باهم به رقابت می‌پردازند و برگزیدگان این مرحله به‌منظور آمادگی بیشتر برای شرکت در مرحله کشوری در یک دوره آموزشی فشرده حضور خواهند یافت.
وی از برگزاری اختتامیه این مراسم و تقدیر از برگزیدگان آن با حضور قاری‌های بین‌المللی خبر داد و گفت: علاقه‌مندی و پتانسیل مسابقات قرآنی در استان وجود دارد و باید از این ظرفیت بهترین بهره را در راستای تقویت کیفیت مسابقات برد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با افزودن این مطلب که امسال مرحله کشوری مسابقات قرآن کریم در کرمانشاه برگزار می‌شود، یادآور شد: هرساله این مسابقات در یک استان برگزار می‌شود و در سال‌های آینده همدان نیز میزبان مسابقات کشوری خواهد بود.
حجت‌الاسلام کاروند به برگزاری چهارمین جشنواره کشوری «وقف، چشمه همیشه جاری» با موضوع عکاسی در همدان اشاره و عنوان کرد: دبیرخانه این جشنواره در اداره کل اوقاف همدان فعال‌شده است.
وی بابیان اینکه در سال ۹۴ هشت جشنواره در سطح ملی با موضوعات مختلف برگزار می‌شود که اوقاف همدان مسابقه عکاسی را پذیرفته است، ادامه داد: تلاش می‌شود که همدان سال آینده هم در بخش عکاسی و هم در بخش فیلم کوتاه میزبان جشنواره «وقف، چشمه همیشه جاری» باشد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با اشاره به اینکه علاقه‌مندان تا ۱۵ دی‌ماه می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه ارسال نمایند، افزود: در جشنواره موضوعاتی مرتبط با وقف و ثمرات آن، ‌ که چهره محرومیت را از بین می‌برد در حوزه فرهنگی موردتوجه قرارگرفته و از طریق سایت‌های مختلف به مخاطبین اطلاع‌رسانی می‌شود، ضمن اینکه در مسابقه عکاسی از داوران بین‌المللی استفاده خواهد شد.
حجت‌الاسلام کاروند گفت: نمایشگاه ارسال عکس منتخب و نیز مراسم اختتامیه و تجلیل از نفرات برتر این جشنواره در دهه نخست بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.
وی در ادامه به برگزاری هفته وقف و آغاز آن از ۱۸ آذرماه اشاره کرد و افزود: قبل از این تاریخ جلسه‌ای با اصحاب رسانه در مورد موقوفات برگزار می‌شود، چراکه یکی از کمک‌های اصحاب رسانه اطلاع‌رسانی مذهبی و فرهنگی به مردم درزمینه موقوفه خواری است که کمتر به آن پرداخته می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان اضافه کرد: گاهی موضوع موقوفه خواری به‌طور مستقیم و گاهی به شکل قانونی صورت می‌گیرد هرچند که این امر در بطن آن کاری غیرقانونی است و ضروری است که اتفاق جدی در این حوزه بیفتد.
حجت‌الاسلام کاروند با تأکید بر اینکه اداره اوقاف به‌تنهایی در پرداختن به این امر موفق نخواهد بود، ادامه داد: در دوماهه اخیر بیش از ۲۰۰ هکتار از موقوفات شهرستان همدان شناسایی‌شده است که در دست اشخاص است.
وی افزود: هم افکار عمومی و هم رسانه و مسئولین باید به‌منظور احیای این موقوفات سازمان اوقاف را کمک‌رسانی کنند و اگر نوع موقوفات به مردم اطلاع‌رسانی شود به‌طور حتم خود پیش‌قدم می‌شوند و این سازمان را یاری می‌کنند.
مدیرکل اوقاف استان همدان همچنین از گرفتن مجوز خاصی که اجازه می‌دهد والدین شهدا نیز به‌صورت رایگان در باغ بهشت دفن شوند خبر داد و افزود: نظارت و بازدید باغ بهشت از طریق نیروها و کارکنان مستقر در آنجا انجام می‌گیرد و دوربین‌های مداربسته نیز وجود دارد که هرگونه مشکل از آن طریق ثبت و نظارت می‌شود.
حجت‌الاسلام کاروند به وجود دو حسینیه سیدالشهدا و حسینیه باغ بهشت به‌منظور اسکان زائرین حسینی اشاره کرد و گفت: همایش وقف و رسانه نیز پیش از آغاز هفته وقف به‌منظور تجلیل از فعالان رسانه‌ای در این حوزه برگزار می‌شود.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*