کدخبر : 624
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۲
۲ دیدگاه

زمانی که مرگ گویش ها فرا برسد، هویت آن جامعه هم از بین خواهد رفت

200604186398 copy

شعر در حقیقت عنصر اصلی ادبیات است، این ارزش نفسی شعر است. باید به این نکته در انقلاب توجه داشت و به آن بها داد و شعر را نسبت به دیگر هنرها اولی شمرد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تویسرکان با اشاره به این سخن مقام معظم رهبری در همایش استانی شعر به گویش محلی به بیان اهمیت جایگاه شعر پرداخت و گفت: زبان گفتاری و نوشتاری به عنوان وسیله ارتباطی انسانها بعنوان بخشی از فرهنگ و زبان درک می شود.
مهدی حاجی زین العابدینی تصریح کرد: ضرورت حفظ و توجه به گویش های محلی امری اجتناب ناپذیر و ضروری است.
وی با اشاره به وجود تنوع و کثرت گویش های محلی در ایران گفت: گویش های محلی سرمایه و اندوخته ای ارزشمند و گرانبهاست که لطافت، زیبایی، قدرت ادبی و گستره معنایی آن قابل ملاحظه می باشد.
زین العابدینی ادامه داد: زبان فارسی به مدد و بهره مندی از گنجینه ای متنوع و متکثر از گویش و خرده فرهنگ ها از حلاوت و ملاحت و صلابت بالنده ای برخوردار می باشد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تویسرکان با اشاره به نظریات مستشرقینی بزرگ چون شارون گفت: همگی بر این باورند که زبان و ادبیات فارسی از یک روح متعالی برخوردار است و این روح متعالی نه تنها در زبان بلکه در معماری، موسیقی و سایر هنرهای این ملت به خوبی تنیده شده است.
حاجی زین العابدینی ضمن تأکید بر اینکه گویش های محلی جزئی از میراث فرهنگی ایران زمین است، گفت: والدین باید برای زبان های اصلی خود ارزش قائل شده و آن را به فرزندان خویش نیز بیاموزند و به زبان و گویش خود افتخار کنند.
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز در این همایش با تأکید بر اینکه گویش ها و لهجه های بومی، هویت یک جامعه محسوب می شوند گفت: زمانی که مرگ گویش ها فرا برسد، هویت آن جامعه هم از بین خواهد رفت.
خسرو بیات در ادامه با اشاره به روز قلم و تبریک این روز اذعان داشت: قلم به عنوان زبان دوم عقل، معرفت، احساس و اندیشه در همه عرصه های زندگی بشر نقش دارد.
وی افزود: قلم در صورتی که به درستی از آن استفاده شود می تواند نسلی را از سراشیبی سقوط به عرصه پیشرفت و ترقی بکشاند و از این رو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1381، 14 تیر ماه را با عنوان روز قلم در تقویم ملی ایران به ثبت رساند.
بیات با تأکید بر اهمیت گویش ها و لهجه های بومی هم گفت: استان ما دارای گویش های غنی و متنوعی است که باید ضمن حفظ این گویش ها، آنها را به عنوان گنجینه های ارزشمند تاریخی به نسل های آینده نیز منتقل کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با تأکید بر اینکه باید از همه ظرفیت ها برای پویایی روزافزون گویش ها استفاده نمود، گفت: شعری که آشنا با فرهنگ مرز و بوم و منطقه باشد می تواند گویش ها را احیا و اغنا نماید.
وی خاطر نشان کرد: از آنجایی که شعر نقش بسزایی در حوزه ادب و ادبیات دارد، همایش شعر با گویش های محلی نیز با این هدف برگزار شد تا شاید بخشی از گویش های فراموش شده استان دوباره زنده شده و به نسل جوان معرفی شود.
بیات با بیان اینکه نخستین دوره این همایش شهریور ماه سال 90 برگزار شد، افزود: در این دوره از همایش 41 اثر به دبیرخانه رسید و پس از داوری آثار، 18 اثر به عنوان آثار برتر انتخاب شدند.
در پایان مراسم از 18 اثر برگزیده که متعلق به افراد ذیل می باشند؛ تجلیل به عمل آمد:
حسن مالمیر از تویسرکان ـ علی اکبر محمودی وثاق از همدان ـ فتح اله اوجی از کبودرآهنگ ـ زهرا کولیوند از نهاوند ـ اصغر حمیدیه از همدان ـ فریدون محمودی از ملایر ـ سیدرضا ابوالقاسمی از اسدآباد ـ اسماعیل یوسفی از رزن ـ رضا سلیمی از فامنین ـ خدامراد جلیلوند از تویسرکان ـ خیرعلی قدیمی از کبودرآهنگ ـ مجید شهبازی از نهاوند ـ مهدی طراوتی توانا از بهار ـ محمد زارع از ملایر ـ بهرام ترکمان از همدان ـ امیدعلی سوری از تویسرکان ـ محمدتقی سلمانی از رزن ـ مظفر غفاری از بهار

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. سلام
    آقای رئیس فکر کنم دیگه صحبت کردن فایده نداشته باشه. دیگه باید عمل کرد، همین که تازه دومین همایش رو برگزار می کنیم و سالانه ست یعنی اینکه مرگ رو جلوتر می اندازیم.

  2. سلام و درود به رهگذر
    از حال هنر و هنرمند که دیگه چیزی باقی نمونده
    که با تغییر مسئول هنر اتفاقی بیافته

دیدگاه شما

*