کدخبر : 1019
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۶
۲ دیدگاه

شهردار چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

Default Icon

شاید برخی با هدف مدیریت بهتر شهر و آرزوی جذب اعتبارات ملی و … امیدوارند که شهردار از شخصیتهای اگر نه ملی، دست کم استانی باشد تا سطح مدیریت شهر را ارتقا دهد. برخی دیگر بومی بودن شهردار را به معنی آشنا بودن با زیر و بم شهر و مسلط بودن بر ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، جغرافیایی و ساختارهای شهری، و مقدمه ای برای مدیریت بهتر شهر می دانند. با این نگاه انتخاب چهره های غیر بومی فرصت سوزی و هدر دادن زمان آشنایی مدیریت با ارکان مدیریت شهری است.
البته گروه سومی هم هستند که آرمانگرایانه چهره های شاخص و در عین حال بومی را انتظار می کشند. اینها همه «شاید» دارد، مهمتر این است که از دیدگاه شورای اسلامی شهر، شهردار چه ویژگیهایی باید داشته باشد که انتخاب او را تا این حد مشکل نموده است؟
بومی باشد، شاخص باشد یا شاخص بومی و یا هر ویژگی دیگری که می خواهند داشته باشد، هنوز دست کم بر نگارنده آشکار نشده و مهمتر از آن یک پرسش است که اگر شهردار همه این ویژگیها را داشته باشد، ولی شهرداری نداند چه می شود؟
البته شاخصهای دیگری هم هستند که می توانند مورد نظر قرار گیرند. مثلا جوانی. هر چند در این زمینه هم «ان قلت» زیاد است! چرا که جوان بودن شهردار از نگاه بعضی حسن است و به نظر دیگران نیست. بعضی جوانی را بی تجربگی معنا می کنند و دیگران پرتوانی می دانند. به هر حال شهردار باید ایده های خلاق داشته باشد و در عین حال تجربه و خبرگی کافی. واقعیت این است که اداره این شهر توان اجرایی بالایی می خواهد. فرق زیادی نمی کند که جوان باشد یا پیر، باید بتواند از پس اداره این شهر خلاقانه، با تدبیر، با صبر و حوصله، با همت جهادی و کار بی منت بر آید.
یکی دیگر از شاخصها مهندسی است. چرا همه شهردارها مهندسند؟ ظاهراً ارتباط شهرداری با مهندسی اظهر من الشمس است! ولی چرا؟ مگر شهر فقط شهرساز و معمار می خواهد؟ آیا ابعاد فرهنگی و اجتماعی شهر و توان مدیریت آن به اندازه ابعاد فنی شهر اهمیت ندارد؟ شهردار باید در تمام ابعاد اداره شهر صاحب نظر باشد، هم ابعاد فرهنگی و اجتماعی هم ابعاد فنی و مهندسی، هم به بودجه ریزی شهر احاطه داشته باشد هم چهره اقتصادی باشد.
اما گذشته از همه اینها شاخص دیگری هم مهم است؛ تعهد به برنامه محوری. سابقه شهردار باید نشاندهنده برنامه محوری و تعهد به برنامه ها باشد.
با تمام این سخنها شهر تویسرکان یکی از معدود شهرهای استان همدان است که هنوز نامزدی برای مدیریت شهرداری خود معرفی نکرده است و هر چه زمان می گذرد فرصت شورا برای انجام این کار کمتر می شود و شهروندان چاره ای ندارند غیر از چشم دوختن به عملکرد منتخبین خویش…

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
 1. تخصص در شهرداری حرف اول را میزند
  البته نه در شهرداری ما
  در مقوله ی شهرداری

 2. ببخشید مدیریت و نواوری و دلسوزی از قلم افتاد و صاحب فکر و طرح بودن
  میگم جناب نجیمی این کد امنیتیت خیلی امنیتیه ها 
  میشه ازش ایراد گرفت
  اما خوبیش اینه جدول ضرب و جمع و .. مرور میکنیم باهاش

دیدگاه شما

*