کدخبر : 2839
چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
فاقددیدگاه

ضبط بیش از ۹۲ هزار کیلوگرم فرآورده دامی‌ غیرقابل مصرف در استان همدان

logo

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از ضبط بیش از ۹۲ هزار کیلوگرم فرآورده‌ غیر قابل مصرف در استان همدان خبر داد.
دکتر محمود رضا رسولی با اشاره به اقدامات اداره کل دامپزشکی استان همدان در سه ماهه اخیر، اظهار کرد: واکسیناسیون، پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر دامی و قابل انتقال از جمله موضوعات مورد توجه در این مدت بوده است.
وی به مایه‌کوبی ۳ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۹۷۲ نوبت سردام علیه بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک اشاره کرد و گفت: مایه‌کوبی دام علیه بیماری شاربن، تیلربوز، تب برفکی، آبله، آنتروتوکسمی، قانقرایا، آگالاکسی و بروسلوز(تب مالت) در دستور کار بوده است.
مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه عملیات خونگیری و توبرکولیناسیون علیه دو بیماری سل و بروسلوز انجام شد، خاطرنشان کرد: در ۳ هزار و ۴۷۱ رأس گاو و گوسفند خونگیری انجام شده است.
وی با بیان اینکه در راستای مبارزه با سل گاوی ۱۲ هزار و ۵۱ رأس دام زیر تست توبرکولین قرار گرفتند، در ادامه به کنترل و بازرسی بهداشتی لاشه‌های گوشت در کشتارگاه‌های استان اشاره کرد و افزود: در راستای بازرسی از لاشه‌های گوشت گاو، گوساله، گوسفند و بز، ۵۳ هزار ۲۶۴ لاشه یعنی ۲ هزار و ۲۳۶ تن گوشت در کشتارگاه های استان بازدید شد.
دکتر رسولی تصریح کرد: مقدار ۲۱ هزار و ۲۵۵ کیلوگرم یعنی ۲۱ تن از لاشه‌های بازدید شده که قابل مصرف نبوده ضبط و از چرخه مصرف انسانی خارج شده است که درصد آن ۹۵ صدم درصد می باشد .
وی به کنترل و بازرسی از کشتارگاه‌های صنعتی طیور استان اشاره کرد و گفت: ۳ میلیون و ۴۰۲ هزار و ۲۳ قطعه یعنی ۶ هزار و ۸۰۴ تن طیور در کشتارگاه های طیور استان بازرسی شده که ۱۶ هزار و ۴۳۳ قطعه یعنی ۲۵ تن طیور غیر قابل مصرف بوده و ضبط شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان همدان درصد ضبطی در کشتارگاه طیور را ۳۶ صدم درصد عنوان کرد و در ادامه از واکسیناسیون علیه بیماری هاری در ۵ هزار و ۸۹۲ قلاده سگ گله و صاحب‌دار خبر داد.
وی با بیان اینکه کنترل، بازرسی و نظارت بر مواد خام دامی در سطح استان مورد توجه می باشد، به بازرسی از واحدهای توزیع، نگهداری، بسته‌بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی در استان اشاره کرد و گفت: در این مدت ۲۹ هزار مورد بازدید از اماکن فوق ذکر انجام شده که در این بازدید ها ۴۶ هزار و ۲۷۲ کیلوگرم از فرآورده‌های بازرسی شده غیر قابل مصرف بوده و ضبط شده است.
دکتر رسولی از ارجاع ۹۸ متخلف به مراجع قضایی خبر داد و افزود: بازرسان اداره کل دامپزشکی استان همدان از تمامی مراکز عرضه مواد خام دامی از قبیل قصابی‌ها، مرغ‌فروشی‌ها، خودروهای ویژه حمل فراورده‌های خام دامی، سردخانه‌ها، کشتارگاه‌های دام و طیور و کارگاه‌های بسته‌بندی مواد خام دامی بازرسی می کنند.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*