کدخبر : 2848
چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
فاقددیدگاه

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان: امسال ۸۵ مورد قلع و قمع داشته‌ایم

logobg1

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: امسال تعهد سازمان اراضی جهاد کشاورزی استان ۱۰۰ هزار هکتار است که ۴ میلیارد تومان اعتبار ملی آن تامین شده است.
فارس، رحیم برقی ظهر امروز در نشست خبری قلع و قمع ساخت‌ و سازهای غیر مجاز در جهاد کشاورزی استان همدان اظهار کرد: خط ۱۳۱ از آذرماه سال گذشته در استان همدان کار خود را در خصوص تماس‌های تغییر کاربری و زمین‌خواری شهروندان آغاز کرده که در این حوزه از ساعت ۸ تا ۱۸ پاسخگوی شهروندان است.
وی با بیان اینکه برای اطلاع همشهریان از این خط تاکنون ۱۰ هزار نسخه در هفته‌نامه‌ها تبلیغ داشته‌ایم، افزود: از آذرماه سال گذشته تا ابتدای خردادماه امسال ۳۲۴ تماس با این خط داشته‌‍‌ایم که از این تعداد ۱۲۷ مورد اطلاعات درست داده شده و ۳۶ مورد آن صحت نداشته است.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان ادامه داد: در حال حاضر ۴ خودرو با نشان و آرم ۱۳۱ در شهرستان‌های همدان، ملایر، کبودراهنگ و تویسرکان وجود دارد که قصد داریم امسال به همه شهرستان‌ها حداقل یک خودرو در این خصوص داده شود.
برقی در خصوص اقدامات انجام شده به وسیله خط ۱۳۱ گفت: پس از گزارش در خصوص تغییر کاربری، کارشناسان جهاد کشاورزی استان در محل حاضر می‌شوند و توقف عملیات را اعلام می‌کنند.
وی اظهار کرد: در مرحله بعد اگر ساخت‌ و‌ ساز غیر مجاز ادامه داشت نیروی انتظامی وارد عمل می‌شود و بعد از گزارش به مراجع قضایی، دادستان‌های استان به جد به این قضیه ورود پیدا می‌کنند.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در خصوص اولویت کار جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اولویت امسال جهاد کشاورزی رفع تداخلات است که این مشکل از زمانی که اصلاحات ارضی در کشور به تصویب رسید بین مردم و سازمان منابع طبیعی این اختلاف ریشه ۵۰ ساله دارد.
وی افزود: پس از آن مجلس شورای اسلامی ماده ۵۴ تصویب رفع تداخلات را تصویب کرد که در استان همدان بنا بر این قانون ۴۷ پلاک برای رفع تداخلات شناسایی شده است.
برقی با بیان اینکه از ۴۸ پلاک شناسایی شده چهار پلاک در وسعت ۱۰ هزار هکتار نقشه‌برداری شد، تصریح کرد: در روستای «عبدالرحیم» با ۳ هزار و ۳۵۹ هکتار پلاک منابع طبیعی اعتقاد داشت که یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار این پلاک مرتع است، اما مردم روستا معتقد به یک‌هزار مرتع بودند که با برگزاری کمیسیونی در این خصوص تعیین تکلیف شد که حق با مردم آن روستاست.
وی با بیان اینکه بیشتر اختلافات در حریم شهرهای همدان است، بیان کرد: در حال حاضر اداره ثبت در مشخص کردن حدود این پلاک‌ها مشکل دارد و تعیین حدود مشکل اساسی جهاد کشاورزی استان است.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در خصوص کار احداث کاداستر(حدنگاری) اظهار کرد: در بهمن‌ ماه سال ۹۳ مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که کاداستر کل کشور طی پنج سال آماده شود.
وی یادآور شد: کار احداث کاداستر بسیار سخت، هزینه‌بر و نیاز به همکاری مردم دارد و به صورت هوایی، عکسبرداری ماهواره‌‍‌ای و برداشت زمینی و مستقیم انجام می‌شود.
برقی در خصوص احداث کاداستر در استان گفت: در سال گذشته فاز نخست تأمین اعتبارات یک میلیارد تومانی برای ۱۰ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی و باغات استان به وسیله اعتبارات ملی داده شد ولی متأسفانه از اعتبارات ۳۰ درصدی استان تاکنون تخصیص اعتبار نداشته‌ایم.
وی با بیان اینکه ۹۰۰ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی در استان وجود دارد که ۷۶ هزار هکتار آن باغ است، ادامه داد: امسال تعهد سازمان اراضی جهاد کشاورزی استان ۱۰۰ هزار هکتار است که ۴ میلیارد تومان اعتبار ملی آن تامین شده که باید استان در این خصوص ۵۰۰ میلیون تأمین اعتبار کند.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در خصوص چگونگی واگذاری اراضی منابع ملی اظهار کرد: هر طرحی که می‌خواهد اجرا شود طبق ماده ۲ و ۲۱ اگر بخواهد از اراضی ملی واگذار شود تا قبل از قانون افزایش بهره‌وری پس از تأیید عوامل نظارتی و صدور پروانه سند آن واگذار می‌شد.
وی افزود: اما پس از قانون افزایش بهره‌وری سند ممنوع شد و هر سه سال با قیمت منطقه‌ای اجاره افزایش می‌یابد و این اراضی ملی بیشتر برای طرح‌های خدماتی و گردشگری استفاده می‌شود.
برقی با بیان اینکه امسال ۸۵ مورد قلع و قمع داشته‌ایم که ۱۰ مورد آن دارای حکم قطعی و در ۷۵ مورد از اختیارات دادستان استفاده شده است، گفت: در منطقه تفریجان ۴۰ مورد، حیدره ۲۴ مورد، محور مریانج به امامزاده کوه و آبشینه ساخت‌ و ساز غیر مجاز انجام شده که باید یا قبل از ماه رمضان و یا بعد از این ماه نسبت به تخریب آنها اقدام شود.
وی با اشاره به اینکه در کل استان امسال عزم و اتفاق نظر بر این است که احکام اجرا و جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز گرفته شود، خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی، با ساخت و ساز مشکلی ندارد بلکه با غیر اصولی بودن ساخت و ساز مشکل دارد.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*