کدخبر : 2611
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۴
فاقددیدگاه

معرفی برگزیدگان هجدهمین جشنواره موسیقی فجر همدان

Farhangi
هیجدهمین جشنواره موسیقی فجر همدان شامگاه چهارشنبه با معرفی برگزیدگان موسیقی در بخشهای تکنوازی و گروه نوازی به کار خود پایان داد

در مراسم اختتامیه که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای علی ترابی مدیر عامل انجمن موسیقی ایران ، معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی استانداری ، فرماندار نهاوند و علاقمندان رشته موسیقی از سراسر استان حضور داشتند، هیات داوران پس از قرائت بیانیه و آرائ داوران برترینهای این جشنواره را معرفی کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت : نشاط‌بخشی از ویژگی های دین مبین اسلام است، وی ارج نهادن به ارزش‌های فرهنگی و هنری را موجب نشاط عمومی و بابیان اینکه موسیقی در کنار زبان، جزئی از هویت و فرهنگ ملت ایران است، اظهار کرد: بخشی از فرهنگ و تمدن گذشته از طریق هنر موسیقی به نسل آینده منتقل می‌شود ..

فاضل عبادی با اشاره به اینکه بزرگان و فرهیختگانی چون بوعلی سینا و فارابی در مورد موسیقی تألیفاتی به‌جای گذاشته‌اند، گفت: بوعلی سینا در کتاب خود موسیقی را نوعی علم ریاضی می‌نامند که ساختن و کشش قطعات موسیقی است.

وی با تأکید بر اینکه لزوم وجود موسیقی در زندگی انسان غیرقابل‌انکار است، گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همواره حامی هنرمندان بوده و هدف اصلی در این راستا اعتلای فرهنگ و تاریخ دیار متمدن همدان است.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان ادامه داد: شهرستان نهاوند با وجود فاصله زیاد با پایتخت مفاخر بسیاری در زمینه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی دارد.

وی افزود: جوانان و نوجوانان شهرستان نهاوند مستعد و مستحق خدمات بسیاری هستند که با مساعدت مردم و مسئولان از این‌ پس شاهد آن خواهیم بود.

عبادی با تأکید بر اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در جشنواره موسیقی فجر استان همدان صبح‌ها اجراهای تک‌نوازی و عصرها گروه نوازی انجام شد، افزود: باوجود مشکلات مالی سعی شده در بخش اهدای جوایز نسبت به سال‌های گذشته بهتر عمل کنیم و بتوانیم از دانش اساتید دعوت‌شده به این جشنواره برای برگزاری کارگاه آموزشی به نحو شایسته‌ای بهره‌مند شویم.

عبادی اشاره به اینکه این جشنواره در دو بخش تک‌نوازی و گروه نوازی و در دو روز برگزار شد، گفت: با توجه به ارسال فراخوان این جشنواره به سراسر استان، خوشبختانه افزایش چشمگیر شرکت‌کنندگان را نسبت به سال‌های قبل شاهد بودیم.
اراء هیئت داوران

بر اساس رای داوران جشنواره در بخش گروه نوازی گروه تمنا از همدان اول ، گروه ارغوان از اسدآباد دوم و گروه راز دل از شهر همدان سوم شدند.
در بخش تکنوازی که در ۹ ساز موسیقی اجرا شد در ساز نی یاسر کلهر از نهاوند، اصلان طالبی از اسد آباد و امین شراعی از همدان به ترتیب اول تا سوم شدند.
در بخش ساز ویولن میلاد رضایی از نهاوند، مهرداد آهن چیان و محمد رضا صالحی هر دو از همدان به ترتیب اول تا سوم شدند.
در سنتور نوازی مهیار بیات از همدان مقام اول ، نیما گودرزی از نهاوند مقام دوم و علیرضا سعیدی و علی پوراقبالی هر دو از همدان مشترک سوم شدند.
در ساز کمانچه سهراب بحیرایی از شهرستان نهاوند مقام اول، بهنام بیات از همدان مقام دوم و حامد ربانی از همدان و احمد نوابی از نهاوند بطور مشترک مقام سوم را کسب کردند.
در دف نوازی حسین احمدی نشاط از همدان، مهدی سیاوشی از نهاوند و صادق سنایی از همدان به ترتیب به عنوان مقامهای اول تا سوم معرفی گردیدند.
در تمبک نوازی نیز پویان موسویان، احسان رسولی ثمر هر دو از شهرستان همدان و بهنام بهروزی و کامیار مهر آفرین هر دو از همدان به طور مشترک مقام سوم جشنواره را بدست آوردند .
در تنبور نوازی مجتبی نوروزی و امیر حسین گلزاری هر دو از شهرستان همدان به ترتیب اول و دوم شدند و حسین مومیوند و وحید سلگی هر دو از نهاوند به طور مشترک سوم شدند.
در تکنوازی ساز تار سینا منتظری ، سهیل چهل امیران و تارا پیراینده هر سه از همدان به ترتیب عنوانهای اول تا سوم این بخش را بدست آوردند.
در تکنوازی ساز سه تار نیز مهدی حیدریان ، نادر مستقا هر دو از شهرستان همدان و مهدی رشیدی از شهرستان نهاوند موفق شدند در رده اول تا سوم قرار گیرند.
در رشته آواز نیز از سوی هیات داوران احمد طالبی از شهرستان همدان به عنوان مقام دوم و حمید محمدظاهری از شهرستان تویسرکان مقام سوم را بدست آوردند.
هیات داوران در این بخش کسی را شایسته رتبه اول ندانست.
هیجدهمین جشنواره موسیقی فجر استان همدان به مدت دو روز در شهرستان نهاوند در دو بخش گروه نوازی و تکنوازی برگزار شد.
در این جشنواره ۳۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از بررسی آثار ارسالی توسط هیات داوران استان ۶۵ اثر به مرحله نهایی راه پیدا کردند.
در این جشنواره ۵۷ تکنواز و چهار گرو نواز شرکت داشتند.
به برگزیدگان جشنواره تندیس جشنواره به همراه جوایز و لوح تقدیر اهدا شد.
داوری این جشنواره را بهنام وادانی ، سعید ثابت و فرهاد احمدی از تهران به عهده داشتند.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*