کدخبر : 2041
چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۷:۴۰
فاقددیدگاه

هدفگذاری به ۷۵۰ میلیون دلاری صادرات استان موجب آمارسازی خواهد شد

.۳

در ۲ ماه ابتدای امسال بیش از ۲۵ میلیون و ۳۲ هزار دلار کالا با وزن ۱۸۸ هزار و ۸۳۴ تن از گمرک استان همدان صادر شده است.
معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان ضمن اعلام این خبر افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد از نظر ارزشی و ۲۷ درصد از نظر وزنی کاهش داشته است.
سید باقر حسینی اظهار کرد: واردات کالا از گمرک همدان نیز در این مدت ۶ میلیون و ۴۷۷ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش یافته است.
وی افزود: از این میزان واردات ۴۸٫۵ درصد کالای واسطه ای و ۴۸٫۶ درصد خطوط تولید است که خود منجر به تولید و اشتغال می شود، تنها حدود ۲٫۶ درصد واردات استان کالاهای مصرفی است.
حسینی بیان کرد: تراز تجاری استان مثبت و بالغ بر ۱۸٫۵ میلیون دلار است و حجم مبادلات تجاری استان افزون بر ۳۱٫۵ میلیون دلار است که امیدواریم این میزان در پایان سال با رشد قابل توجهی همراه باشد.
وی با اشاره به هدفگذاری ۷۵۰ میلیون دلاری صادرات از استان همدان در سال ۹۳ گفت: براساس هدف گذاری صورت گرفته باید ۷۵۰ میلیون دلار کالا از همدان صادر شود که با آغاز صادرات محصولات کشاورزی می توان این رقم را محقق ساخت.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: برخی کالاها با منشا تولید همدان از سایر گمرکات کشور صادر می شود و این امر باعث می شود تا آمار صادرات استان پایین باشد.
وی بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون نزدیک به ۲۷۰ هزار تن سنگ آهن به ارزش ۱۷ میلیون دلار از دیگر گمرکات کشور صادر شده که اگر در آمار استان همدان لحاظ می شد شاهد افزایش پنج درصدی صادرات بودیم.
حسینی از کاهش صادرات سیمان استان همدان خبر داد و گفت: بازار اصلی صادرات سیمان کشور عراق است که بسته بودن مرز عراق به علت برگزاری انتخابات به مدت ۱۵ روز و افزایش هزینه های حمل و نقل موجب شده تا صادرات مهمترین کالای صادراتی استان با مشکل رو به رو شود.
سال گذشته صادرات ۲۷۰ میلیون دلاری از استان همدان هدفگذاری شده بود که نزدیک به ۲۲۰ میلیون دلار از آن محقق شد، امسال نیز با پافشاری نیک بخت استاندار همدان این هدفگذاری به ۷۵۰ میلیون دلار رسید.
در سال های گذشته که نیک بخت معاون برنامه ریزی استاندار وقت همدان بود مدعی صادرات ۷۰۰ میلیون دلاری از همدان بود و این در حالی است که در ۱۰ سال گذشته صادرات کالا از همدان ۲۵۰ میلیون دلار فراتر نرفته است.
براساس نظر کارشناسان توسعه تجارت خارجی این هدفگذاری تنها موجب می شود تا آمارسازی های دروغ در استان افزایش یابد تا انتظارات برخی مدیران از این طریق تامین شود.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*