کدخبر : 2879
پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
فاقددیدگاه

پروژه مقدم باید برای ۱۴۰۰ طراحی شود

favicon

یکی از معضلاتی که نمای بافت شهری تویسرکان را برهم زده است وجود ساختمان ها و پروژه های نیمه کاره در اغلب کوچه ها و محلات شهر است که در موارد متعددی، شهروندان خواستار پیگیری علت عدم تکمیل آنها از جانب ندای توی بوده اند. بخصوص زمانی وجود این بناها بیشتر جلب توجه می کنند که در خیابانهای اصلی شهر قرار گرفته باشند؛ همچون پروژه مقدم.
شکی نیست که در مجموع طرح تفضیلی و طرح هادی شهر تویسرکان همزمانی و همخوانی مناسبی با نیازهای روز شهر ندارد. حال علت این امر ساکن نبودن طراحان این طرح ها در تویسرکان باشد یا عدم شناخت نیاز شهر و شهروندان از جانب رابطین این طراحان با شهر؛ تاثیر چندانی بر اصل قضیه نخواهد داشت. به طور مثال زمانی که قسمت زیادی از خیابان زرهان یا همان شهید باهنر کنونی بازسازی شد، تازه زمزمه تعریض این خیابان به گوش رسید که با اطمینان می توان گفت انجام این کار دست کم یک یا دو نسل به طول خواهد انجامید.
با در نظر گرفتن این که بافت همین خیابان که متاسفانه به علت عدم برنامه ریزی صحیح از جانب شورا نشینان در دوره های مختلف؛ از گذشته تا کنون، تنها خیابان کاملا تجاری شهر است و نبود پارکینگ مشکلی است که کسبه و مشتریان، هر دو را به شدت آزار می دهد، ایجاد پارکینگ در این خیابان از ضروریاتی است که نه امروز بلکه سالهاست که نیاز آن احساس شده اما هنوز زمینه ایجاد و احداث آن فراهم نشده است. البته جالب این جاست که این زمینه تنها از نظر نبود زمین مناسب و یا نبود سرمایه گذار توانمند نبوده است بلکه گاهی تنها افرادی که در این شهر زندگی نمی کنند و اصرار بر اجرای پروژه ها بر اساس نقشه های قدیمی اداره متبوع خود را دارند زمینه عدم پاسخگویی به نیازهای روز را رقم می زنند. مثال روشن این امر هم همین پروژه مقدم است که علی رغم وجود مکان مناسب و سرمایه گذار، به علت اصرار اداره کل نوساز آموزش و پرورش استان بر اجرای طرح بر همان سیاقی که برای دهه هشتاد طراحی شده بود، فرصت تخریب بنای ناقص موجود و بازسازی آن وابسته به نیاز روز در شرف از دست رفتن است.
به یقین با فراهم شدن زمینه لازم از جانب بخش خصوصی جهت احداث پارکینگ طبقاتی در طبقات تحتانی در محل پروژه مقدم، با توجه به طولانی شدن اتمام پروژه و در ابتدای راه بودن آن پس از سالهای زیاد، انتظار بجای شهروندان از دستگاه ذیربط؛ انجام همکاری و فراهم آوردن زمینه پاسخگویی به این نیاز اساسی شهر در این روزها است.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*