کدخبر : 2026
چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶
فاقددیدگاه

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سرکان جولانگاه آتش شد

Default Icon

ساعت حدود 17و 45 دقيقه روز شنبه 17 خرداد ماه سال جاري آتش سوزي اتفاق مي افتد. ساعت 18 با شهرداري تماس مي گيرند. 18 و 5 دقيقه نگهبان ما با مسئول ماشين آلات و مسئول خدمات شهري و راننده کشيک تماس مي گيرد. خودم هم که داخل شهر بودم و همزمان هم به آتش نشاني تويسرکان خبر مي دهند و با فاصله 3 تا 4 دقيقه ماشين آتش نشاني تويسرکان و سرکان(به ترتيب) به محل رسيده و هر دو با هم وارد عمل مي شوند.
اين گفته شهردار سرکان در مورد وقوع آتش سوزي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهر سرکان است.
وي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار ما مبني بر اين که بر اساس شنيده ها ماشين آتش نشاني سرکان بعد از ماشين تويسرکان به محل رسيده است؟ گفت: نمي دانم چون وقتي من به محل رسيدم ماشينها آنجا بودند. اما فرض بر اين که بر اساس گفته ها ماشين ما ديرتر رسيده باشد. با چه تفاوت زماني؟ زماني که من رسيدم آنها با هم وارد عمل شدند که در حين عمل هم ماشين تويسرکان آب کم آورد و آتش نشاني سرکان آب آنها را تامين کرد.
در ادامه گفت و گويي که با شهردار سرکان داشتيم وي افزود: با توجه به اين که برخي از کاغذها و مواد مورد اشتعالي که در نقطه آتش سوزي تجمع داشتند، تا حد 30درصد سوخته بود، اين نشان مي دهد که آتش نشانها به موقع وارد عمل شده اند.
مسعود حمزه اي با اشاره به اين مطلب که زماني که اتفاقي مي افتد همه به دنبال کسي مي گردند که تقصير را به گردن او بياندازند، گفت: به نظر من بايد کاري کرد که اتفاق نيافتد. آيا اين ساختمان به سيستم هشدار دهنده يا دوربين مدار بسته و ديگر موارد امنيتي مانند پوشش مناسب سيم کشي برق و … مجهز بوده است؟ در صورتي که کارشناسان اعلام کرده اند که علت آتش سوزي احتمالا اتصالي برق است.
ـ آيا به نظر شما اتصالي برق مي تواند موجب تجمع ميزها و کتابهاو … به شکلي که مشاهده مي شد، بشود؟
ـ تجمع که جمع شده بودند. اما اين که چرا و چه جوري؟ من نمي توانم نظر بدهم.اين را يک کارشناس و يا آتش نشاني تويسرکان بايد نظر بدهد.
فرمانده نيروي انتظامي شهرستان تويسرکان نيز در گفت و گو با خبرنگار نداي توي گفت: فعلا کارشناس خدمات ايمني دليل اين آتش سوزي را اتصالات برق اعلام کرده است اما ما هنوز پرونده را از دستور کار پليسي برنداشته ايم که اگر شائبه اي باشد که شخص يا اشخاصي اين کار را کرده باشند از اين امر نگذريم.
سرهنگ قاسمي در ادامه افزود: اما بر اساس شناختي که ما از مردم سرکان داريم بعيد است که اين مردم خوب دست به تخريب کانون پرورش فکري بزنند.
وي با اشاره به اين امر که مشکل اساسي در اين آتش سوزي عدم استفاده از تجهيزات هشدار دهند و ايمن کننده است، افزود: در اين ساختمان نه از دوربين مدار بسته و دزدگير استفاده شده و نه از سيتم هشدار دهنده اعلام حريق. اين در حالي است که امروزه اگر بخواهيم يک ساختمان مسکوني بسازيم بايد سيستم اعلام خطر در برابر دود داشته باشد و اگر اين ساختمان هم اين سيستم را داشت اعلام مي کرد.
فرمانده نيروي انتظامي شهرستان تويسرکان در پاسخ به اين پرسش که به منظور پيشگيري از وقوع چنين مشکلاتي چه رهنمود هايي ارائه مي کنيد؟ گفت: تابستان است. سرايدارهاي مدارس بايد توجيه شوند و به خصوص در مدارس روستاها اقلام با ارزش را جابجا نمايند.
سرهنگ قاسمي در مورد برخي مدارس متروکه هم که حصاربندي مناسب ندارند ابراز نگراني نمود.
فرماندارتویسرکان نیز در این زمینه گفت: طبق هماهنگی های به عمل آمده موضوع در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفته و به جد در حال پیگیری است.
دکتر سید مهرداد موسوي افزود: همچنین طی مکاتبات انجام گرفته موضوع پایش تصویری و نصب دوربین های مدار بسته مورد تاکید می باشد و همه دستگاه های اجرایی و اداری شهرستان ملزم به انجام این امر شده اند.
اين گفت و گو ها به دنبال اين صورت گرفت که پس از خاموش شدن آتش در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سرکان، شهروندان سرکاني وقوع اين آتش سوزي را به خبرنگار ما اطلاع دادند که به علت تاريک بودن هوا روز بعد مجددا به محل حادثه مراجعه نمود.
صبح روز بعد هنگامي که خبر نگار نداي توي به محل حادثه رسيد، رئيس شوراي شهر سرکان و سرهنگ قاسمي، فرمانده نيروي انتظامي شهرستان و تعدادي از همراهان وي در محل بودند. آنچه که ديده مي شد؛ ميز ها و بخشي از کتابها در گوشه اي از ساختمان کانون جمع شده بودند که به گفته کارکنان اين کانون حمل اين ميزهاي قديمي و سنگين به سهولت انجام پذير نبوده است. پوسته تلويزيون کانون به طور کامل سوخته و ذوب شده و کيس رايانه نيز به شدت سوخته و آسيب ديده بود. يکي از نرده هاي حفاظ پنجره نيز بريده شده بود و غير از اين مورد به قفلها و غيره آسيبي نرسيده بود.
هرچند رهگذران ساعت مشاهده دود و متعاقب آن اعلام به آتشنشاني سرکان و تويسرکان را زود تر از آنچه که شهردار سرکان گفته و يا در گزارش مسئول آتش نشاني تويسرکان آمده است، عنوان مي کردند (که در اين زمينه مستندي بدست ما نرسيده است)، اما آنچه که در گفته هاي اين مسئولان مشهود است اين است که فاصله اطلاع آتش نشانی از حادثه تا حضور آتشنشانان در محل آنقدر طول کشيده است که آتش آنقدر قوت گرفته که براي خاموش کردن آن به بيش از يک ايستگاه آتش نشاني نياز باشد و هر دو ايستگاه مرکزي و شماره دو تويسرکان و هم آتشنشاني سرکان در محل حاضر شده اند.
به دنبال پيگيري هاي ما از شهرداري تويسرکان و درخواست تصويري از گزارش حوادث وقايع خاص آتش نشاني اين شهر به دفتر نداي توي در نهايت مسئول آتش نشاني اين شهر به جاي آن گزارش رسمي، گزارشي دست نويس به تاريخ 26 خردادماه که در یک کاغذ بدون سربرگ و یا مهر و شماره و تاریخ معتبر اداری که در مجموع فاقد وجاهت قانونی است به دفتر نشريه ارائه نمود که اصل آن را در اين گزارش مي آوريم. همانگونه که مشاهده مي گردد در اين گزارش به زمان حضور نيروهاي آتش نشان در محل حادثه و علت احتمالي و يا اصلي آتش سوزي اشاره اي نگرديده است.
چند نکته در اين ميان قابل توجه است؛ چرا يک مکان عمومي که داراي بالغ بر 500 عضو و دست کم 3 نفر پرسنل ثابت است، و ساختمان آن منفرد و خارج از بافت ساختمان هاي اطراف است هيچگونه تجهيزات ايمني و هشداردهنده نداشته و ندارد؟
دو ديگر آنکه هر چقدر که امکانات آتشنشاني سرکان مستهلک و قديمي باشد چرا بايد ماشين سرکان ديرتر از ماشينهاي تويسرکان و يا حتي همزمان با آنها به محل برسد؟
علاوه بر اینها تجمع ميزها و برخي از کتابها و بريده شدن یکی از نرده های یکی از پنجره ها نیز ابهام آمیز است که باید منتظر نظر کارشناسان امر در این زمینه باشیم.
در مورد کمبود امکانات آتش نشاني سرکان گفت و گويي با شهردار و رئيس شوراي شهر سرکان داشتيم: مسعود حمزه اي در پاسخ به اين پرسش که بر اساس چارت سازماني آتش نشاني سرکان چند نيرو بايد داشته باشد؟ گفت: بر اساس چارت (شهرهاي مابين 4500 نفر تا 20هزار نفر)؛ 3 راننده و 2 نيروي آتش نشان بايد داشته باشيم.
ـ و در حال حاضر؟
ـ در حال حاضر يک راننده داريم که رانندگي خودروهاي آمبولانس، لودر، تانکر آب فضاي سبز، خدمات شهري، کمپرسي و در نهايت آتشنشاني را بر عهده دارد. که البته سعي ما بر آن است تا براي خودروهاي سبک از نيروهاي اداري استفاده نماييم. 2 نيروي آتشنشاني هم داريم که هر يک با ابلاغ داخلي پستهاي سازماني ديگري هم دارند. ولي وظيفه اصلي آنها آتشنشاني است.
رئيس شوراي اسلامي شهر سرکان نيز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: بر اساس مستندات موجود، شهرداري سرکان در سال هاي اخير پيگير جذب امکانات و تجهيزات مورد نياز آتشنشاني و ماشين بوده است و حتي از جانب دفتر شهري استانداري نيز نامه نگاري هاي لازم با سازمان شهرداريها و دهياريها صورت گرفته است که متاسفانه هنوز پاسخي عملي دريافت نکرده ايم.
ناهيد اسکندري ضمن بيان اين مطلب که در گفت و گوهايي که با مسئولين ذيربط شهرستان داشته ام نيز به اين کمبودها اشاره نموده ام، افزود: پس از پيگيريهاي مذکور جهت گرفتن ماشين آتشنشاني، سرکان پس از آجين اسدآباد در اولويت دوم قرار گرفت و هر چند اين شهر در سال گذشته امکانات مورد نياز خود را دريافت نموده است اما شهر سرکان هنوز با کمبود هاي خود در اين زمينه دست و پنجه نرم مي کند.
وي در پايان سخنان خود ضمن اشاره به اين مطلب که اين مورد يکي از چند مورد آتش سوزي در شهر سرکان است که آتش نشاني سرکان به علت کمبود تجهيزات متاسفانه نتوانسته است خدمات قابل قبولي ارائه نمايد، خطاب به مسئولين کانون پرورش فکري استان گفت: با اين که اين کانون در سطح استان رتبه هايي هم داشته است ولي متاسفانه نه دزدگير دارد و نه دوربين مدار بسته و نه سيستم اطفاء حريق که اگر اين تجهيزات در ساختمان کانون وجود داشت، قطعا چنين خساراتي به بار نمي آمد.
البته از نظر امکانات آتش نشاني تويسرکان هم وابسته به تغييرات الگوهاي شهرسازي نيازهاي جديدي دارد. به عنوان مثال به گفته کاظم گمار، شهردار تویسرکان، علي رقم گسترش آپارتمان سازي و رشد عمودي شهر، آتش نشاني اين شهر هنوز به نردبان مجهز نيست و اگر آتش سوزي در طبقات سوم به بالاي آپارتمانها رخ بدهد تجهيزات موجود پاسخگو نمي باشند.
از جانب ديگر بر اساس شنيده ها دهياري اشتران نيز داراي يک دستگاه خودرو آتش نشاني مي باشد که متاسفانه به دليل نبود نيرو بي استفاده مانده است که امید است با پیگیری های مسئولان ذیربط، نیروها و امکانات مورد نیاز شهرستان هرچه زودتر تامین و فعال گردند.
روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان نیز با حضور در دفتر ندای توی این نوید را به اهالی شهر سرکان داد که با توجه به فرا رسیدن تابستان و ایام تعطیلات مدارس، کلاسهای این کانون تعطیل نمی شود و کانون طبق برنامه های از قبل تعیین شده به فعالیتهای خود ادامه می دهد.
لازم به ذکر است کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهر سرکان از سال 85 فعالیت خود را آغاز نموده و دارای 514 عضو، 3 کارمند ثابت و 2 کارمند پاره وقت است.
خانم فلاحی مسئول این کانون در دو سال متوالی توانست ابتدا مقام استانی و سپس رتبه اول کشوری کتابداری را از آن خود کند.
وی در گفت و گو با خبرنگار ندای توی گفت: ما در همه زمینه های کاری کانون فعال هستیم و تا کنون اعضا توانسته اند حدود 6 رتبه قصه گویی در استان و منطقه را کسب کنند.
در سال 90 نیز خودم در رشته عروسکسازی و یکی از اعضای کانون در بخش بازیگری حائز رتبه شدیم.
از دیگر نیروهایی که توانسته اند برای این کانون افتخار آفرینی نمایند می توان از فرزاد خاکسار با طرحی در زمینه توسعه کتابخوانی در سطح استانی و مرحوم مهین سوری در بخش نقاشی نام برد.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*