کدخبر : 2768
یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
فاقددیدگاه

کلنگ سد مخزنی خرمرود با حضور وزیر نیرو به زمین زده شد

Ab

وزیر نیرو در این مراسم با بیان اینکه وزارت نیرو براساس طبیعت کاری خود کارهای بزرگی را انجام می‌دهد، شیرین ترین خاطره خود در زمان خدمتش را آبرسانی به روستاها و تأمین آب شرب سالم برای روستایی عنوان کرد و افزود: در سال ۹۲ که آغاز کار دولت تدبیر وامید بود در قانون بودجه ردیفی برای آبرسانی روستایی وجود نداشت که این امر مایه تعجب بود از ساخت ۳۶ سد بزرگ در دولت یازدهم خبر داد و گفت: ۵ سد بزرگ تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری می‌رسد.
مهندس حمید چیت چیانبا اشاره به پیشنهاد ردیف بودجه برای این مهم در سال ۹۳ گفت: با کمک دولت و مجلس ۳۰۰ میلیارد تومان در سال اعتبار قرار داده شد و در سال ۹۴ این اعتبار به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و علاوه بر آن ۵۰۰ میلیون دلار نیز از منابع صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها اختصاص یافت که در پایان سال ۹۴ در اختیار ما قرار گرفت و خدمات ارزنده ای در این راستا در کشور انجام شد.
وی با اشاره به آب رسانی به ۲۹۵۸ روستا در سال ۹۵ گفت: عملکرد دولت یازدهم در سال ۹۵ برابر ۱۰ سال قبل از دولت تدبیر و امید بود.
مهندس چیت چیان با تأکید بر اینکه در طول دولت یازدهم ۵۲۲۸ روستای کشور آبرسانی انجام شده است، گفت: این اقدامات در برابر پایبندی روستاییان به نظام و دولت اقدام قابل توجهی نیست.
وی تصریح کرد: از دولت خواسته شد تا کمک‌های خود را برای آبرسانی به روستاها داشته باشد که اگر تا دو سه سال آینده این کمک‌ها انجام شود می‌توان اعلام کرد دیگر روستای بدون آب با کیفیت و پایدار در ایران نخواهیم داشت.
وزیر نیرو با اعلام اینکه در سال‌های گذشته به سبب خشکسالی‌های مستمر برخی چاه‌های آب شرب روستاییان خشک شدند، اظهار داشت: این مسئله سبب شده تا برای برخی روستاها از فاصله ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری آب تامین شود.
وی با اشاره به ساخت ۱۴۴ سد بزرگ در سطح کشور در قبل و بعد از انقلاب، تأکید کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون ۳۱ سد بزرگ به این تعداد اضافه شد و تا پایان دولت یازدهم نیز ۵ سد بزرگ دیگر در کشور به بهره‌برداری می‌رسد.
مهندس چیت چیان با اشاره به آغاز عملیات سد مخزنی خرمرود در تویسرکان با تشکر از پیگیری های نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: ‌ ۶ میلیون متر مکعب آورده رودخانه و ۸ میلیون متر مکعب حجم مخزن است..
وی با بیان اینکه آب این سد برای استفاده شرب، صنعت و محیط زیست روستا استفاده می‌شود، گفت: دهستان خرمرود به عنوان یکی از مقاصد گردشگری معرفی شده است.
وزیر نیرو افزود: احداث این سد کمک می‌کند تا اهداف بیشتری تحقق پیدا کند؛ ضمن اینکه امیدواریم با ساخته شدن این سد آب شرب مطمئن تامین شود.
وی با اشاره به اینکه قریب به ۵ میلیارد تومان هزینه احداث این سد خواهد بود، گفت: تمام اعتبار مالی
مورد نیاز و اعتبارات توسط پیمانکار شخصاً تامین خواهد شد.
مهندس چیت‌چیان تصریح کرد: براساس تعهدی که دولت داده بعد از تکمیل سد تمام این منابع به تدریج به پیمانکار برگشت داده خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان نیز در این مراسم اظهار داشت: سد مخزنی خرمرود با اهداف تأمین آب شرب روستایی منطقه، تأمین مصارف فعالیت های صنعتی ، رهاسازی نیاز زیست محیطی و تأمین مصارف کشاورزی حقابه های پایین دست با اعتبار ۵میلیارد تومان احداث می شود.
مهندس مرتضی عز الدین اظهار داشت: با توجه به ظرفیت بالای منطقه از نظر گردشگری امیدواریم با احداث این سد گامی مهم در راستای تقویت این مهم برداریم.
وی با اشاره کمک های بی شائبه دولت در حوزه تأمین آب و دستور وزیر نیرو برای عملیاتی شدن این سد، گفت: استاندار و نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز زحمات بسیاری در این زمینه کشیده‌اند.
مدیرعامل آب منطقه ای استان همدان به همفکری مدیریت منابع آب و مدیریت آب و فاضلاب از سال ۹۲ تا کنون اشاره کرد و افزود: با این هم افزایی توانسته ایم پروژه‌های بالای ۸۰ درصد را به پایان برسانیم.
مهندس عزالدین با اشاره به اتمام عملیات اجرایی‌ سد شنجور اذعادن داشت:بعد از ماه مبارک رمضان این سد افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان از کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی سد گرین بعد از ماه مبارک رمضان خبر داد و افزود: برای احداث سد گرین ۱۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است.
مهندس مرتضی عزالدین با اشاره به اینکه سد مخزنی خرمرود از نوع خاکی همگن است که به ارتفاع ۵۴ متر و طول تاج ۷۰۰ متر احداث می شود، گفت: حجم مفید مخزن سد ۸٫۱ میلیون متر مکعب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان مدت زمان اجرای این پروژه را ۳۶ ماه اعلام کرد و افزود: اثرات اجتماعی و اقتصادی اجرای این طرح ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت روستاییان، افزایش سطح بهداشت عمومی، بهبود شرایط اقتصادی ساکنان منطقه، افزایش تولید و گسترش صنعت گردشگری است.
مهندس عزالدین با اشاره به در حال احداث بودن تصفیه خانه آب شرب تویسرکان گفت: این تصفیه خانه در حال حاضر ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیشرفت کلی طرح آبرسانی شامل خط و تصفیه خانه ۴۰درصد است.
وی برآورد هزینه ساخت تصفیه خانه را حدود۲۳ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: جمعیت پیش بینی شده در سال ۱۴۱۰ به عنوان افق طرح ۱۰۰هزار نفر است.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

*